2. uitbreidingsplan, 3. onteigeningsplan, 4. straatbelasting, 5. huisnummerregistratie, 6. pachtverkaveling (niet voor gemeentelijk gebruik). In figuur x wordt een voorbeeld gegeven van een kaart voor de huisnummerregistratie, afgeleid uit de moederkaart. De omtrekken van de huizen zijn hierbij zwaarder opgehaald. Straatnamen en huisnummers zijn door en in de huizen getekend, omdat het weg- profiel moet worden vrijgehouden voor het aangeven van de kabel en leidingenloop bij de technische kaarten, die nl. worden afgeleid van de beheerskaarten. Technische kaarten Het is zeker niet de taak van het kadaster bij het opmeten en hermeten van eigendommen in de woonkernen aan alle gevraagde kaartgegevens te voldoen, door bijv. ook de in het stadsgebied aanwezige topografie op te nemen. Door eenvoudige bij meting en intekening, hetgeen eventueel door landmeetkundig minder ge schoold personeel kan geschieden mits onder deskundige super visie kan de gemeentelijke dienst zelf de ontbrekende details van het straatmeubilair laten aanvullen, als de grondslag maar deugdelijk is. Door een steeds grotere verdichting van de bebouwing, ook in middelgrote en kleinere gemeenten, en door het sterk toegenomen verkeer, worden de eisen die aan het stratenplan worden gesteld steeds hoger. Bovendien worden door de voortschrijdende civilisatie hogere eisen gesteld aan de gemeentelijke utiliteitswerken, waardoor de technische beheerskaarten een veel grotere betekenis gaan krijgen. Er ontstaat daardoor steeds meer behoefte aan het nauw keurig vastleggen van de technische details van de gemeentelijke huishouding. Zo ontstaan de technische beheerskaarten, veelal op schaal 1 500 of 1 1000. Daarvoor komen bijv. in aanmerking: 1. de riolering, 2. de bestrating (verkeersplan), 3. het stadsgroen (plantsoenen), 4. gas- water-, verwarmingsleidingen, 5. trambanen (vervoerbedrijf), trampalen, rails, 6. openbare verlichting, 7. het kabelnet voor elektriciteitsvoorziening, 8. radiodistributie telefonie P.T.T., 9. de brandveiligheid (brandweer)brandkranen eigen tele foon brandmelders. Kon men er vroeger mee volstaan de loop van kabels, leidingen en riolen schematisch in de straatsituatie aan te geven, thans dient men nauwkeurig de ligging daarvan te weten, om bij uitbreiding, 32 7

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 9