RECHT EN ADMINISTRATIE Prof. mr. J. M. POLAK, Problemen van Nederlands ruilverkavelingsrecht Inleiding Als in 1954 Minister Mansholt het ontwerp voor een derde Ruil verkavelingswet in de openbare vergadering van de Tweede Kamer verdedigt, spreekt hij als zijn verwachting uit dat over tien jaar of eerder een nieuwe wet nodig zal zijn 1). Zes jaar later schrijft de huidige bewindsman van Landbouw en Visserij ,,dat in het licht van de snelle ontwikkeling op dit gebied een herziening van de Ruilver- kavelingswet op den duur niet zal kunnen uitblijven" 2). Deze uitspraken die men gemakkelijk met talloze andere van gezaghebbende personen kan vermeerderen, wettigen zonder twijfel een onderzoek als thans wordt verlangd. De vraag is slechts waar de grenzen moeten worden getrokken. In overleg met mijn mede- preadviseur en het bestuur van onze vereniging is de keuze gevallen op een drietal algemene vraagstukken: de verhouding van de ruil verkaveling tot de ruimtelijke ordening, de rechtsbescherming en het behoud van de door ruilverkaveling verkregen rechtstoestand. Deze onderwerpen staan het meest in de belangstelling, lenen zich het best voor debat en zullen het eerst de wetgevende machine in beweging zetten. Aan de details van de Ruilverkavelingswet, hoe belangrijk deze ook vaak zijn, gaat dit preadvies dan ook voorbij. Mocht de wet veranderd worden en ik hoop aan te tonen dat dit op verschillende punten nodig is dan komen deze details toch wel aan bod. Dan kan bovendien aandacht worden besteed aan de wet gevingstechniek. Ter wille van de overzichtelijkheid en leesbaarheid zal de vierde ruilverkavelingswet geheel nieuw moeten worden opgezet. De sporen van de verbouwing zijn aan de wet van 1954 a' te duidelijk te merken. Aan dit preadvies zijn in bijlagen overzichten toegevoegd betref fende de praktijk van de rechtsbescherming. Ik dank deze en andere feitelijke gegevens aan de Cultuurtechnische dienst en betuig daarvoor gaarne mijn erkentelijkheid. hoogleraar aan de Landbouwhogeschool, secretaris-penningmeester van de Vereniging voor Agrarisch recht, Wageningen: Preadvies voor de Algemene vergadering van de Vereniging voor Agrarisch recht, te houden op 24 maart 1961 te Utrecht. 1) Hand. Tweede Kamer, deel III, Zitting I953"I954. P- 3976- 2) Zitting 1960-1961-6x00, Rijksbegroting voor het dienstjaar 1961, memorie van antwoord, nr. 11, p. 18.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 11