29 i Heeft derhalve de overheid te beslissen of tot invordering zal worden overgegaan, het is gewenst dat deze bevoegdheid onder rechterlijke controle komt te staan. Daar de rechtbank in de Ruilverkavelingswet reeds taken heeft te vervullen, zou zij, gehoord de Grondkamer, met deze controle kunnen worden belast. Een matigingsrecht zou aan de rechtbank moeten worden toegekend. j. In de wet zal moeten worden aangegeven wie voor de betaling van het subsidiebedrag aansprakelijk zijn. Is de geïncrimineerde rechtshandeling een uiterste wilsbeschikking, dan zullen het de erfgenamen moeten zijn die ieder voor hun aandeel aansprakelijk zijn. k. Men zou kunnen overwegen een grens aan de mogelijkheid van terug vordering te stellen in die zin dat slechts rechtshandelingen, die effect sorteren binnen een termijn van dertig jaren na de overschrijving van de akte van toedeling in de openbare registers (zie art. 96 van de Ruilver kavelingswet), op de geschetste wijze financieel kunnen worden aange vochten. Ook voor de ruilverkavelingsrente is een termijn van dertig jaren gekozen (art. 121 van de Ruilverkavelingswet). Gezien de snelle ontwikkeling van de opvattingen omtrent het onderha vige vraagstuk lijkt een proef met een dergelijke termijn verantwoord. Daar staat wel tegenover, dat deze beperking vrij willekeurig is, terwijl de termijn zo kort is, dat praktisch maar één vererving door de regeling wordt bestreken. 1 Terwille van de bescherming van derden zal in de kadastrale leggers moeten worden aangetekend dat het perceel in een ruilverkaveling be grepen is geweest. Deze aantekening kan worden doorgehaald als de termijn van dertig jaren is verstreken of het subsidiebedrag is inge vorderd. m. Een moeilijk punt is de werking van de voorgestelde regeling. De Werk groep is geneigd de regeling alleen dan aanvaardbaar te achten indien zij uitsluitend voor de toekomst werkt. Slechts die ruilverkavelingen, waar van het besluit ex art. 42 van de Ruilverkavelingswet (c.q. de beslissing van art. 44) is genomen na het inwerkingtreden van de wet, mogen onder de regeling vallen. De betrokkenen kunnen dan met de financiële stok achter de deur rekening houden en daardoor mede hun stem laten be palen. In deze gedachtengang zou ook de Herverkavelingswet Walcheren 1947 buiten het bereik van de regeling blijven. Intussen kan hierover ook anders worden gedacht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 31