FOTOGRAMMETRIE EN CARTOGRAFIE Ir. L. VAN ZUYLEN, Verslag van de tweede internationale cursus voor kaartreproduktie Evenals in 1956 organiseerden Prof. Dr.-Ing. M. Kneissl en Prof. Dr. J. Albrecht van de Technische Hogeschool en het FOGRA-instituut (Forschung Graphische Gewerbe) te München een cursus voor kaartreproduktie. Aan deze cursus werd deelgenomen door 150 vakgenoten uit in totaal 12 landen. De ochtendzittingen (9-13 uur) waren gewijd aan voordrachten en de middagbijeenkomsten (15-17.30 uur) aan demonstraties. In dit verslag zal het besprokene worden weergegeven in dezelfde volgorde als waarin het is behandeld. E lektrofotogra fie Na de opening door Prof. Kneissl en Prof. Albrecht sprak Dr. O. Deile van de firma Kalle (Wiesbaden) over de elektrostatische fotografie en elektrostatische drukmethoden. Deze werkwijzen, waarbij gebruik wordt gemaakt van de eigenschappen uit de statische elektriciteit, staan momenteel bijzonder in de belang stelling. De spreker noemt ter inleiding eerst de thans bekende werkwijzen in de reprografie en wel de zilverzout-fotografie, de diazo-fotografie (lichtdruk), de thermografie en de elektrostatische methoden. Ter toelichting diene dat de in de thermografie gebruikte papier soorten bestraald worden door infrarood licht, waardoor er in de op het papier aangebrachte gevoelige laag een omzetting plaats vindt, die niet nadien door ontwikkeling e.d. zichtbaar moet worden gemaakt. Het nadeel van deze werkwijze is, dat het beeld niet warmtebestendig is en dus moeilijk houdbaar. De zilverzout methode is voor sommige doeleinden te tijdrovend en de diazo materialen moeten vaak lang worden belicht. Men vindt in de elektrofotografie een methode die de nadelen van de bovengenoemde werkwijzen niet kent en daardoor vele goede mogelijkheden biedt. Het principe van deze methode berust op het volgende. Het materiaal, waarop men een getekend beeld wil overbrengen, wordt d.m.v. oplading voorzien van bijv. een positieve elektrische lading. Het getekende beeld wordt op dit materiaal door belich- secretaris van de Werkgroep voor kaartreproduktie, Delft: gehouden te München van 3 10 oktober 1960

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 32