32 papierband in dit apparaat is 6 meter per minuut. Men kan voor papier ook calqueermateriaal gebruiken. De toepassing van dit materiaal bij de microfotografie vindt ook reeds ingang, hetgeen bij zeer grote archieven van veel belang kan zijn. Door de reeds genoemde randeffecten kan echter nog niet de grootste fijnheid worden bereikt. Zo kan men wel rasters gebruiken, maar het maxi maal aantal toelaatbare lijnen per cm is thans nog slechts 30. Langs elektrofotografische weg verkregen offsetplaten laten toe dat tot 50 000 drukken per plaat worden gemaakt. De voordelen van de elektrofotografie (vroeger wel xerografie genoemd) liggen vooral in de hoge gevoeligheid, het vermijden van vocht, de ongevoeligheid voor warmte en de eenvoudige wijze van overdracht van beeld op materiaal. Door de heer J. T. Pennington van de „Research and Develop ment Laboratories, Fort Belvoir, U.S.A." werden hierop aansluitend mededelingen gedaan over de bereikte stand met de elektrofoto grafie ten aanzien van de reproduktie van kaarten. In het leger dient men zeer grote kaartvoorraden aan te houden om in nood gevallen alle onderdelen van kaartmateriaal te kunnen voorzien. Dat bij verplaatsing van legeronderdelen het transport van derge lijke kaartvoorraden een bijzonder probleem is, spreekt vanzelf. Men heeft nu gezocht naar wegen om een bijzonder snelle wijze van reproduktie mogelijk te maken bij de legeronderdelen zelf en meent nu daarin te zijn geslaagd door toepassing van de elektrofotografie. Door het vastleggen van deeltekeningen van kaarten op glasdia positieven van 70 x 70 mm geeft men de reproduktieafdeling de mogelijkheid om d.m.v. terugvergroting langs elektrofotografische weg direct een beeld op de gewenste schaal op een drukplaat te brengen of op een papierband. Door nu de papierband langs vier of vijf apparaten te voeren, die achtereenvolgens bijv. de zwarte, de rode, de blauwe en de bruine deeltekening in de gewenste kleur reproduceren, kan men snel tot een gekleurde kaart komen. Een dergelijke reproduktieapparatuur werkt dus zeer snel en zonder water, hetgeen voor de maathoudendheid van het papier wel zeer goed is. De transportmoeilijkheden bij het vervoer van kaarten door legeronderdelen zouden op deze manier zeer belangrijk zijn terug gebracht. De snelheid van de papierband, die de heer Pennington noemde, is 16 inches per seconde, hetgeen overeenkomt met 24 meter per minuut. De onderzoeking in het laboratorium te Fort Belvoir hebben uitgewezen dat bij de aldaar gebruikte materialen een rasterdicht- heid van 60 lijnen per cm nog bruikbaar is. De belichtingstijd van de papierband bedraagt per deeltekening maximaal enkele minuten. De heer Pennington verwacht dat de thans in het laboratorium bereikte resultaten over ongeveer drie jaar voor iedereen bereikbaar zullen zijn, omdat er dan wel geschikte apparaten daarvoor ver krijgbaar zullen zijn. De reeds thans bereikbare resultaten werden m.b.v. de thans

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 34