33 leverbare apparatuur aan de deelnemers getoond. Er werden van een opgeladen, belicht en ingepoederd beeld afdrukken op papier gemaakt, (daarbij zijn tot 5 kopieën van iedere plaat te halen), en ook werd een aluminiumdrukplaatje langs elektrofotografische weg verkregen, waarvan men in een offsetpersje afdrukken op papier maakte in één kleur (zwart). Binnen het half uur kon iedere deel nemer een gedrukt éénkleurig kaartje in ontvangst nemen. De prijs van de apparatuur benodigd voor opladen, „ontwikkelen" en fixeren, en geschikt voor maximaal het formaat A3, bedraagt ca. f. 12 000. De kosten van één papier af drukje verkregen door directe overdracht van het ingepoederde beeld bedragen ca. f. 0.12 volgens de fabrikant van de gedemonstreerde apparaten. Repro-objectieven Door Dr. Naumann van de fa. Rodenstock werd vervolgens een voordracht gehouden over de in de reprotechniek gebruikte lenzen. Na een algemene inleiding over optiek toonde de spreker aan dat de correctie van de lensfouten als sferische aberratie, astigmatisme en coma het best mogelijk is door het gebruiken van samengestelde lenzen, die het liefst symmetrisch moeten zijn opgebouwd. Er zijn echter ook wel niet-symmetrische lenzen geconstrueerd. Om bij het verkleind opnemen en het later weer vergroot terug- projecteren van een beeld vertekeningsfouten zoveel mogelijk tegen te gaan, adviseerde Dr. Naumann om het objectief in de repro camera steeds zo te plaatsen, dat dezelfde kant ervan naar het grootste beeld gekeerd is. Dat de glasfabrikanten een grote rol spelen bij de vervaardiging van een goed repro-objectief spreekt vanzelf. Door gebruik van zgn. lang Crown- en kort Flintglas is men er bij de apochromaat- lenzen in geslaagd reeds goede correcties voor de kleuren oranje, groen en blauw te verkrijgen. Van de soort licht die bij de repro-opnamen wordt gebruikt hangt ook veel af. Gloeilampen bevatten weinig of geen ultraviolet en blauw licht. De booglamp daarentegen bevat zeer veel ultraviolet en blauw licht en bij proeven is gebleken, dat bij lenzen met een kleine brandpuntsafstand het contrast in de opnamen bij veel ultra violet licht ongunstig wordt beïnvloed. In dergelijke omstandig heden wordt het gebruik van een ultraviolet-filter aangeraden. Heel vaak worden reprolenzen door planparallelle glasplaten goed afgesloten van hun omgeving, omdat daar vaak een sterk zure at mosfeer heerst, die ongunstig op de optiek kan inwerken. Dergelijke beschuttingsplaten worden dan soms tevens uitgevoerd als ultra violet-filter om de reeds bovenaangehaalde reden. Zeefdruk Dr. Messerschmidt van de gelijknamige firma hield een vurig pleidooi voor het gebruik van de zeefdrukmethode. De methode van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 35