34 werken is bij deze drukwijze niet gewijzigd; ook de materialen, waarmee men de drukvormen vervaardigt, zijn nog dezelfde. Wel zijn er speciaal de laatste jaren voordelige drukmachines gebouwd voor de zeefdrukkers, waarmee men thans dus ook kleine oplagen vrij snel en ook voordelig kan drukken. Als vermeldenswaardige bijzonderheid is nog opgevallen, dat thans roestvrijstalen zeven worden gebruikt speciaal voor fijn drukwerk, waarbij de juiste passing een voorname factor is. Bij de demonstraties werd gebruik gemaakt van een plastic zak, die de plaats innam van het klassieke vacuümraam. Door de teke ning en de drukvorm goed op elkaar geplaatst in de plastic zak te leggen, en deze zak d.m.v. een eenvoudig pompje luchtledig te maken, ontstaat er tussen de tekening en de drukvorm een zeer innig contact, hetgeen een scherpe afbeelding van de tekening op de drukvorm garandeert. Deze eenvoudige mogelijkheid kan voor vele werkers die niet in het bezit zijn van een vacuümraam, een uitkomst betekenen. De plastic zak met ventiel en toebehoren wordt vervaardigd door de firma Messerschmidt te München. Filmmateriaal in de cartografie Dipl.-Ing. J. Folkers van de firma Klimsch besprak vervolgens het gebruik van de filmmaterialen in de cartografie. Hij maakte in zijn inleiding de opmerking, dat kaarten in vele gevallen de fijnheid vertonen van drukwerk op een postzegel, terwijl hun grootte dichter bij die van een biljart ligt. Bij de werkzaamheden in de fotografische laboratoria moet getracht worden de fijnheid van de tekening te handhaven en vooral ook om de bestaande contrastverschillen niet te verminderen. De optici spannen zich natuurlijk al tot het uiterste in om het licht verlies in de repro objectieven zo gering mogelijk te doen zijn. De spreker merkte op, dat we bij beoordeling van het contrast ons wel goed moeten realiseren, dat de omgeving waarin het te be oordelen lijnwerk staat een grote invloed op dit contrast heeft. De fotograaf kan echter het contrast zeer sterk beïnvloeden, o.a. door het gebruik van een harde ontwikkelaar, die 15 seconden in beweging wordt gehouden tijdens de ontwikkeling en dan verder in rust wordt gelaten gedurende de rest van de ontwikkeltijd. De documentfilmsoorten hebben voor contrastrijk werk ook vele voordelen. Daarmee kan men met een betrekkelijk zachte ontwikkelaar zeer goede resultaten' bereiken. Zelfs kunnen deze documentemulsies worden verkozen boven de gangbare ultraharde. Door toepassing van een minder harde ontwikkelaar zullen er ook niet veel ongewenste gaatjes in de laag op het negatief ontstaan. Daardoor zullen de tijdrovende afdekwerkzaamheden sterk worden verminderd. Het documentfilmmateriaal is echter alleen in de zeer kleine formaten verkrijgbaar (tot 9 x 12 cm). De spreker breekt dan ook

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 36