35 een lans voor het gieten van deze documentemulsies op een maat vaste basis op grote formaten. Tijdens de discussie die op deze voordracht volgde werd op gemerkt, dat men bij belichting van de zeer harde films met een booglamp het beste een geelfilter kan toepassen. Een andere prak- tijktip was de volgende. Moet men een origineel sterk verkleind opnemen en later weer sterk terugvergroten, pas dan bij lijnwerk eens een harde ontwikkelaar toe waaraan 50 halftoonontwikke- laar is toegevoegd. Contactr asters De heer H. Diehl van het FOGRA-instituut te München be handelt de toepassing van contactrasters in de fotografie. D.m.v. contactrasters is het nu mogelijk om een rastering toe te passen zonder inschakelen van een reproduktiecamera. De rasterpunten die men d.m.v. contactrasters verkrijgt, zijn scherper dan die welke men in de camera krijgt m.b.v. een draairaster. De inschakeling van filters bij het gebruik van contactrasters heeft ook een wezenlijke invloed op het contrast. Zo krijgt men bij toepassing van het magenta contactraster met een geelfilter een zachter beeld, terwijl een rose filter een hard beeld oplevert. De heer Diehl legde er sterk de nadruk op, dat men in de druk kerijen en in de fotografische laboratoria de rasters eerst zeer goed moet beoordelen, voordat men ze verder toepast. Het FOGRA- instituut heeft hiervoor een microfotometer gebouwd, waarmee de puntgrootte onder een 500-750-voudige vergroting kan worden beoordeeld. De prijs van een dergelijk apparaat is ca. f. 1 000. De heer Diehl merkte op, dat de rasterpunten de scherpste af beelding krijgen als men een bewegende ontwikkeling toepast van 2|- minuut tijdsduur. Ontwikkeling van 30 seconden bewegend en 2 minuten stilstaand geeft een minder scherp resultaat. Door het FOGRA-instituut zal een publikatie worden verzorgd met betrekking tot de papiersoorten die men moet gebruiken om een zo goed mogelijk uitdrukken van de rasterpunten te garanderen. Ook de volgende spreker, Dr. A. J. W. Sweerman van het I.G.T. te Amsterdam, sprak over gebruik van contactrasters. Bij de beoordeling van rasterpunten heeft men ook in Nederland en Engeland gevoeld, dat er in de grafische industrie een stan daardisatie op dit stuk mogelijk moest zijn. Door samen met het PATRA-instituut in Engeland dit onderwerp in studie te nemen is het mogelijk geweest een contactraster te ontwerpen, dat het meest het theoretisch ideale raster nabij komt en waarvan het mogelijk is rasters af te leiden voor speciale doeleinden. Aluminium drukplaten In een demonstratie toonde de firma Kalle de vervaardiging van een kopie op de door haar in de handel gebrachte gekornde en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 37