36 gevoelig gemaakte aluminiumplaten (Ozasolplaten). De gevoelige laag is een diazolaag. Correctie daarop (met speciale vloeistof) en ook enkele malen achter elkaar kopiëren, is mogelijk. Platen met negatiefwerkende laag zijn ook leverbaar. Oude (gebruikte of mislukte) platen worden door de fabriek niet teruggenomen. Door de fabrikant wordt opgegeven, dat het mogelijk is tot maxi maal 50 000 druks van een positieve en tot 80 000 druks van een negatieve plaat te maken. Het tweede type aluminium drukplaat dat door de firma Kalle werd gedemonstreerd was de ,,Elfo"-plaat, een elektrofotografische plaat, die dus na oplading en belichting wordt ontwikkeld door er een poeder met negatieve lading over te laten glijden. Het nega tieve poeder zet zich af op de niet belichte plaatsen en na het fixeren door insmelten is de plaat geschikt voor het drukken. De belichtingstijd van de plaat was ongeveer 20 seconden, dus be langrijk korter dan bij gebruik van een bichromaat laag. Na het fixeren moet er ook nog een zg. „decoating" plaats vinden om de belichte laag te verwijderen en daarmee het watervoerende alu minium bloot te leggen. Met deze platen is ook een oplage van 50 000 stuks van één plaat te drukken. Luchtvochtigheidsveranderingen kunnen bij de belichting en ontwikkeling wel moeilijkheden geven. Enkele malen achtereen kopiëren is heel goed mogelijk. De belichting kan in alle typen camera's of vacuümramen ge schieden en men kan de belichting toepassen in projectie of in contact. Ook het toepassen van rasters is mogelijk doch slechts voor rasters tot 30 lijnen per cm. Bij het drukken dient men de platen ook te vrijwaren voor oxydatie door gommering. De elektrofoto grafische methode laat ook het gebruiken van negatiefkopie toe, door namelijk bij een positief geladen laag een ontwikkelpoeder met eveneens een positieve lading toe te passen. Dan treedt bij de ontwikkeling al een omkering op, doordat de niet-belichte plaatsen het poeder niet aannemen. De elektrofotografische plaat heeft na ontwikkeling en insmelten een beeld, dat iets verhoogd staat. Na de ontwikkeling ligt nl. het ontwikkelingspoeder op de halfgeleidende (gevoelige) laag. De gevoelige halfgeleider is aangebracht op de aluminiumdrager. Door het insmelten zakt het poeder weg in de halfgeleider en na de „decoating" verdwijnt de halfgeleider, waardoor de ingesmolten poederlaag enigszins verhoogd op de aluminiumonderlaag komt te staan. Maatvastheid van lichtgevoelig gemaakte foliën Dr. Blank van de firma AGFA bespreekt daarna de maatvast heid van gevoelig gemaakte foliën. Hij noemt daarbij o.m. behalve glas het polyestermateriaal en het polycarbonaat. Hij drukt de invloed van de temperatuur per i° C uit in een lengteverandering in procenten. Het beste na glas (0,002 is Cronarfilm (0,004

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 38