38 d) alle lichtgevoelige lagen op foliën dienen vier uur vóór de be lichting te zijn aangebracht, om drager en laag in een zo goed mogelijke conditie te doen komen ter voorkoming van maatver- anderingen. Glas als tekeningdrager De heer Stump, de bekende voorvechter van de Zwitserse graveer- laag op glas, heeft vervolgens een vurig pleidooi afgestoken voor het gebruik van glas als tekeningdrager. Hij stelt als voordelen van de foliën: a) dat hun prijs slechts een zesde bedraagt van die van gevoelig gemaakte glasplaten, b) dat ze niet breken, c) dat ze licht zijn en weinig archiefruimte vragen, d) dat ze gemakkelijk op elkaar te leggen zijn, terwijl de voordelen van glas zijn a) dat het goed vlak is en goed plat ligt, b) dat het goed hard is, c) dat het zich niet zo gemakkelijk laat opladen en daardoor minder stof aantrekt, d) dat het zeer weinig uitzet door warmte en dus vrijwel direct na het emulsioneren kan worden verwerkt, e) dat het beter te bewerken is bij het graveren dan de foliën. De Zwitsers gebruiken veel glas van 4 mm dikte van zeer goede kwaliteit. Breken is tot nu toe, nadat ca. 1 000 grote glasplaten zijn verwerkt, nog niet voorgekomen. Men heeft thans de vooraf ge sloten glasverzekering opgezegd. Uiteraard voeren de Zwitsers alle stappen van de reproduktie van hun kaart uit met glas als drager. Het combineren van verschillende beelden op één glasplaat wordt bereikt door het verschillende malen achtereen kopiëren door daar voor steeds een nieuwe laag op dezelfde plaat aan te brengen. De heer Stump stelde, dat herziening van kaarten in feite het klemmendste probleem in de reproduktietechniek is. De vele grote en kleine veranderingen maken snelle herzieningen noodzakelijk om de kaarten up-to-date te houden. In Zwitserland graveert men de nieuwe stukken aansluitend aan onveranderde oude gedeelten. Op een glasplaat voorzien van gra- veerlaag brengt men het onveranderde kaartbeeld (het oude) in lichtgrijs aan en daaroverheen het nieuwe beeld in donkergrijs. Na het graveren van het nieuwe gedeelte kan dit worden gekopieerd in het oude beeld. Door gebruik van glas is maatverandering prak tisch uitgesloten, waardoor een dergelijke combinatie heel goed mogelijk is. Het gebruik van glas heeft het ook mogelijk gemaakt, dat men een kaartblad in vier gedeelten splitst en deze vier stukken tegelijk in bewerking neemt. De termijn tussen de verkennings datum en de datum van gereedkomen in de drukkerij kan hierdoor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 40