Bij de belichting van de striplaag kan men ook de lijndikte uit schakelen door tussen het stripblad en de tekening een vel as- tralon of astrafoil van voldoende dikte te leggen. Daardoor kan de anders zo nadelige parallax ook diensten bewijzen. De streckerlaag kan niet op polyestermateriaal worden aangebracht. Papier Over papier sprak ingenieur Falter en wel speciaal over papier voor kaarten die in grote oplagen worden gedrukt. Hij legde grote nadruk op de vochtigheidstoestand waarin het papier door de fabriek wordt afgeleverd, de relatieve vochtigheid in de opslag ruimte en de relatieve vochtigheid in de drukkerij. Het percentage van de relatieve vochtigheid dat men vroeger in drukkerijen als het beste beschouwde was 65 Aangezien echter de papierfabrieken nooit papier van die relatieve vochtigheid kunnen afleveren is het niet juist dit percentage in de drukkerijen te handhaven. Om een niet te grote wateropname van het papier tijdens het drukken te doen plaats vinden is het raadzaam het papier in het magazijn bij 56 relatieve vochtigheid op te slaan en in de drukkerij bij ca. 50 relatieve vochtigheid te verwerken. Is dit bereikt, dan is de vochtopname van het papier bij het drukken van de eerste t/m de vierde kleur 1,2 terwijl bij een relatieve vochtigheid van 50 in het magazijn en een relatieve vochtigheid van 50 in de druk kerij de vochtopname in dezelfde omstandigheden 4,7 bedraagt. De heer Falter adviseerde bij de papierbestelling de relatieve vochtigheid op te geven en vervoer per thermoswagen te vragen. Ook een scherpe regeling van de airconditioning achtte hij zeer belangrijk. De rek in de langsrichting van het papier wijkt sterk af van die in de dwarsrichting. Voor offset-landkaartenpapier is de verhouding ongeveer 14 3,5. Te veel vochtgeving bij het drukken is behalve zeer nadelig voor de papierrek ook nadelig t.a.v. de droogtijd van de drukverf. Het uithangen van het papier voor het drukken acht de spreker beter dan het bewaren in stapels. In Zwitserland plaatst men na het drukken van de eerste kleur over de papierstapels een plastic hoes, die pas bij het drukken van de tweede kleur wordt verwijderd. In Amerika houdt men de relatieve vochtigheid in de magazijnen ook hoger dan in de drukkerij. Het lamineren voert men daar uit met een blanke aluminiumplaat op de plaatcylinder en de water voering wordt normaal als bij het drukken ingeschakeld. Algemeen acht men het drukken met aluminiumplaten ook voor de passing beter, daar aluminium minder vocht op de plaat nodig heeft. Onderzoek van drukverven Dr. Schirmer van het FOGRA-instituut vroeg de aandacht voor het onderzoek naar drukverven. Niet alleen de samenstelling van de 40

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 42