verf, maar ook het gedrag tijdens het drukken en de inwerking op het papier is van veel belang. In Duitsland heeft men één papier soort gekozen die bij dergelijke proeven moet worden gebruikt, om daarmee een vergelijking van resultaten mogelijk te maken. De heer Schirmer raadde aan de verfgeving met te groot te maken bij het drukken van kleurvlakken, vooral als er ook rasters moeten worden gedrukt. De kleurdichtheid van glanzende verf soorten is belangrijk groter dan van niet glanzende soorten. De kleurdichtheid wordt ook bevorderd door gebruik van glanzende papieren. Een regelmatige beoordeling van de gebruikte verven en chemi caliën is in feite in iedere drukkerij van enig formaat noodzakelijk. Ook het gedrag van verf zou steeds moeten worden beproefd in een klein proefdrukapparaat, dat in iedere drukkerij aanwezig moet zijn. Door een papierstrook je door dit apparaatje te laten lopen kan men nagaan (door weging) hoeveel verf er is afgenomen, en ook kan de kleurdichtheid worden gemeten. De voordracht werd verduidelijkt door een demonstratie waarbij de verschillende apparaten werden getoond. Bij het PAT - instituut in Engeland heeft men een testapparaat ontwikkeld dat voor ca. f. 6 ooo.— verkrijgbaar is en waarmee de meest voor komende proefjes kunnen worden genomen. Offsetdrukplaten Prof. Albrecht uit München sprak vervolgens over de offset drukplaten en de daarmee samenhangende problemen. De voor de watervoering zo belangrijke korn is een van de factoren die men bij het drukken goed moet beoordelen. Een diepe korn vraagt veel water en is dus minder gunstig. Aluminium vraagt slechts een geringe watervoering. De kwaliteit van een drukplaat kan men aardig beoordelen door er een druppel drukverf op te laten vallen. Blijft de druppel bol staan dan is de plaat niet zo goed als wanneer de druppel uitvloeit. Een oxyde- vorming kan bijvoorbeeld de water- en verfvoering nadelig b6ir|~ vloeden. De spreker acht bij het kopiëren de polyvinylalcohol- emulsie gunstiger dan de bichromaatlaag. De polyvinylalcohollaag kan met water worden ontwikkeld en is goed te gebruiken op bimetaal, aluminium en zink. De rasterpunten komen uit de me water ontwikkelde laag spitser naar voren dan uit de ontwikkeling met zuur en de rasterpunten op aluminium zijn mooier dan die op Zmiri Engeland drukt men heel vaak van geëloxeerde aluminium- platen, waardoor het mogelijk is nog grotere oplagen te drukken van één plaat dan van bimetaalplaten, terwijl ze veel goedkoper zijn dan deze laatste De belichting van de platen met H.P.R.-lampen is heel gunstig i.v.m. de golflengte van het licht dat zij geven. Een goede lichtver- deling is alleen te bereiken met apparaten als de „Unilight -licht- 4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 43