42 verdeler. Hierdoor wordt het licht, dat midden op de plaat valt en dat dus vanaf de lamp de kortste weg aflegt, periodiek een beetje afgeschermd, waardoor de zijkanten van de plaat evenveel licht ontvangen als het midden. Ook de kleur van de laag is be langrijk want deze werkt als filter. De nieuwe Xenon-lamp acht Prof. Albrecht zeer gunstig, vooral omdat hierdoor een soort ultravioletlicht wordt uitgezonden, dat een zeer goede inwerking heeft op de kopieerlaag. Graveerlagen en -gereedschappen Dr. Knorr van het Institut für Angewandte Geodasie wijdde hierna aandacht aan de graveerlagen en de graveerinstrumenten. Als drager voor een graveerlaag acht deze spreker glas het beste, speciaal als de gravure moet dienen voor meerkleurenkaarten. Ook de dikte van de graveerlaag is van veel belang want een dunne laag geeft een beter resultaat dan een dikke, omdat een dunne laag zich beter laat doorsnijden. De Zwitserse graveerlaag, bestaande uit een substratum, een graveerlaag, de laag van de gids en een beschermlaag, is in totaal 0,002 mm dik. De kleur van de graveerlaag is uiteraard sterk afhankelijk van persoonlijke voorkeur. Geel en rood blijken wel het meest te worden verkozen. Bij het graveren moet men vooral oppassen, dat de graveernaald de drager niet beschadigt. Daardoor kan een mattering optreden, die de lijnkwaliteit nadelig beïnvloedt. Om dit te voorkomen dient men de naalden voor plastictekeningdragers aan de onderzijde geheel vlak te houden, terwijl de naald voor glasgravure wel een schuine onderkant (hoek van ca. 70° met de verticale zijde) mag hebben. Hierdoor kan de naald als beitel worden gebruikt. De hardheid van het staal waaruit de graveemaalden worden gemaakt, is bepalend voor de levensduur van de geslepen punten. V ar iomat Dr. Schumacher van de Klimsch-fabrieken uit Frankfurt be sprak de Klinisch-Y ariomat en de mogelijkheden van dit apparaat. Vooral interessant is de toepassing die het mogelijk maakt uit een hoogtelijnenpatroon langs fotografische weg bijv. de dunnere hoogte lijnen van 2|, 5 en m te laten verdwijnen, doordat de o en 10-m lijnen veel dikker zijn getekend. Door nl. de lijndikte zoveel te verminderen, dat de dunste lijnen uit een tekening verdwijnen en daarna de overgebleven dikkere lijnen weer te verzwaren, kan men fotomechanisch generaliseren. Zo kan men ook fotomechanisch ingewassen of gestripte kleur vlakken van een zuiver passende contour voorzien. De mogelijk heden van de Variomat zijn legio, en een fotograaf die ermee werkt zal zelf nog vele toepassingen kunnen bedenken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 44