43 Herziening door middel van gravure Dr. Schumacher toonde ook de klimschgraveerlaag. Speciaal de mogelijkheid om de tekening door de laag heen te kopiëren kan met vrucht worden toegepast bij de herziening van kaarten. Men kan dan nl. het onveranderde kaartbeeld ineens door de graveerlaag heen kopiëren en een vooraf afgedekt gedeelte, waar wel wijzigingen voorkomen, voorzien van een nieuwe gids en zo de nieuwe situatie graveren op hetzelfde tekenblad als waarop de overige oude situatie is aangebracht. Papieronderzoek Ingenieur Braunegg van de Papierfabrik-Scheufelen vertelde iets over het testen van papier in de papierfabrieken. De fabrikant beproeft thans zijn papieren veelal zelf door ze door een proel- drukapparaat te laten lopen, om zo ook de drukkwaliteiten ervan zelf te kunnen beoordelen. De oppervlaktevastheid van papier be oordeelt men vaak door smeltende harsstaven op het papier te plaatsen en na enige droging deze er weer af te trekken Het papier- oppervlak zal voor een gedeelte worden meegetrokken door de harsstaaf en aan de beschadiging van de papieroppervlakte kan men goed de verschillen tussen de diverse papiersoorten zien. De zuigkracht van papier beoordeelt men aan de lengte van het loopspoor van een druppel olie, die men op een onder een hoek van 4s0 hellende papierstrook laat vallen. Ook de heer Braunegg wees op het grote belang van een goede airconditioning. Normalisatie Tot besluit van de serie voordrachten en demonstraties besprak Prof. Aubrecht de normalisatie. Hij beklemtoonde dat normali satie, ondanks het feit dat het vaak zeer veel moeite kost om normen te bepalen, vooral van veel belang is om bij proeven en beoordelingen vergelijkbare grootheden te krijgen. Zo is het ook belangrijk om de verfstoffenfabneken voor te schrijven op de etiketten de samenstelling van hun verven te vermelden. Zo is vooral het percentage kobalt daarin belangrij i.v.m. de droogtijd van de verf. Teveel kobalt kan nl. de droogtijd verlengen en het is voor de drukker goed om te weten hoeveel kobalt er in zijn verf zit. Na afloop van deze voordracht sloot Prof. M. Kneissl de ,,Re- prokurs" en dankte de sprekers voor hun voordrachten en de toe hoorders voor hun deelname aan de discussies, die soms bijzonder interessant waren en waaruit vaak veel goede praktische tips naar voren kwamen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 45