44 Prof. Kneissl deelde mee, dat op de volgende „Reprokurs" vooral aandacht zal worden besteed aan de samenhang tussen fotogrammetrie, cartografie en reproduktie. Het negende Internationale Fotogrammetrische Congres Onder hoge bescherming van Zijne Koninklijke Hoogheid, Prins Philip, hertog van Edinburgh, en onder presidium van Generaal K. Ll. Brown vond van 5 tot 17 september j.l. in de Londense Lmversiteit het vierjaarlijkse congres van de Internationale Ver eniging voor Fotogrammetrie plaats. De technische werkzaamheden in de Internationale Vereniging, waarbij nu 37 landelijke organisaties zijn aangesloten, worden verricht in zeven commissies. Voor het negende congres had men een systeem gekozen, waarbij bepaalde technische onderwerpen werden besproken door discussiegroepen, waarvan de leden zich tevoren op deze onderwerpen hadden geprepareerd. Aangaande deze onderwerpen waren door de commissievoorzitters deskundigen uit vele landen uitgenodigd een rapport samen te stellen. Zo waren er voor de verschillende commissies tezamen 59 invited papers samengesteld. Met het formeren van de discussiegroepen beoogde men een vruchtdragende leiding aan de besprekingen te geven, echter geenszins om de congresdeelnemers in het algemeen de mond te snoeren. Evenwel, alle goede bedoelingen ten spijt, is in de meeste commissies van discussie doorgaans niets terecht gekomen. Gebruik was nl. dat de samenstellers van rapporten eerst gelegen heid werd gegeven hun bijdragen nader toe te lichten. Dit bestond helaas bij velen daaruit, dat ze hun rapport of voor een groot deel letterlijk gingen voorlezen, ofschoon alle rapporten aan de congres deelnemers waren uitgereikt en vele rapporten reeds maanden tevoren m een of ander tijdschrift waren gepubliceerd. (Zo waren de invited papers alle gepubliceerd in „Photogrammetria".) Was dan eindelijk het ogenblik van discussie aangebroken, dan bleek ge woonlijk na korte tijd de commissievergadering te moeten worden beëindigd om plaats te maken voor een volgende vergadering, waar het op soortgelijke wijze toeging. In de gevallen echter, dat de discussiegroep aan het woord kwam, leed een vruchtbare discussie doorgaans nog in hoge mate schipbreuk, omdat de leden van het panel in het algemeen niet met elkaar of met de rapporteur van gedachten wisselden, maar slechts voorlazen wat zij thuis al hadden opgeschreven. Behalve de invited papers waren er ook nog ruim 100 presented papers. Ook deze rapporten zijn alle in de commissievergaderingen behandeld. Over het algemeen mag naar mijn mening worden geconcludeerd, Mirnich6<i96cfS °f SeCOnd International course for Map reproduction,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 46