45 dat de opzichzelf zeer juiste organisatie van de technische com missies met de discussiegroepen nog een iets betere uitwerking behoeft om het zo belangrijke werk van deze commissies volledig tot zijn recht te kunnen doen komen. Wat de technische rapporten betreft, die besloegen met elkaar ruimschoots het gehele gebied van de fotogrammetrie. Om een indruk te geven enige titels: „Recommended Procedures for Cali brating Photogrammetrie Cameras and for Related Optical Tests'", „On the Study and Application of Infrared Aerial Photography^, „Standardization of Expressions for Accuracy in Photogrammetry", „Classification of Photogrammetrie Instruments", „Study of the Accuracy of the Stereocomparator", „Stereoblock Adjustment", „Die Signalisierung der Fix- und Grenzpunkte im Gelande als Massnahme der Prazisionsphotogrammetrie", „Photogrammetry and Electronic Computation in Highway Planning", „Control System Design Problems in Automatic Stereoplotting Machines". Laatstgenoemd rapport stond in zijn soort niet alleen. Er waren meerdere rapporten die de automatische kaartering bespraken. De conclusie is gewettigd, dat de Canadees Hobrough met de oplossing van het vraagstuk der automatische kaartering het verst gevorderd is. De door hem ontwikkelde Stereomat, die in principe aan alle kaarteringsinstrumenten kan worden gekoppeld, is een inrichting die langs elektronische weg de stereoscopische waarneming ver vangt. De bereikte resultaten zijn frappant. De relatieve oriëntering wordt met behulp van de Stereomat reeds sneller en beter uit gevoerd dan door welke waarnemer ook op de traditionele wijze. Er mag wel worden opgemerkt, dat de auteurs van de invited papers en de presented papers vaak kosten nog moeite gespaard hebben om hun rapport zo fraai en volledig mogelijk te doen zijn. Anders is dit gesteld met de nationale rapporten, waarvan er enkele maar zeer pover uitzien. In de ene bladzijde die de Verenigde Staten inleveren staan slechts de verenigingsactiviteiten vermeld. Over de praktische toepassing van de fotogrammetrie in de U.S.A. rept het rapport me t geen woord. Het Israëlische rapport deelt op evenveel papier belangrijk meer mee. Het Oostenrijkse rapport gaat weer iets te ver door elk lucht- kaarteringsobject in detail te noemen. Uit dit rapport blijkt voorts, dat voor kadastraal werk nog niet ten volle twee kaar teringsinstrumenten in gebruik zijn. Het Nederlandse rapport is zeer volledig en hier en daar ook kritisch, uiteraard in overeenstemming met de instelling van de auteur. Jammer is het, dat dit rapport op een paar punten van enige haast bij het samenstellen getuigt. Zo wordt op blz. 3 bij de opsomming van kaartvervaardigende diensten in Nederland het Kadaster niet genoemd, hoewel op blz. 4 e.v. dit instituut bij her haling wel als zodanig wordt behandeld. Het Nederlandse nationale rapport is extra compleet, omdat het ook is gebruikt om vele mede-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 47