47 In een ander gebouw was een bijzonder interessante historische tentoonstelling ingericht. Het thema was: „De ontwikkeling van het fotogrammetrisch instrumentarium tot 1930". Niet alleen door een groot aantal diagrammen, kaarten of foto's, maar evenzeer door een omvangrijke hoeveelheid instrumenten kon men een goede indruk krijgen van de inrichting van fotogramme- trische instrumenten uit vroeger tijden. Uit vele musea en andere verzamelingen waren de inzendingen bijeengebracht. Zo zagen we o.m. het topografisch planchet van Laussedat uit 1849, met dit planchet vervaardigde kaarten uit 1850, een terrestrische camera van Fourcade uit 1904, de Thompon stereoplotter uit 1908. Zeer veel landen hadden aan de totstandkoming van deze tentoonstelling bijgedragen. Door Nederland was ingezonden de declivometer van Boer (1928). Hetgeen op zo'n historische tentoonstelling wordt getoond, verdient eigenlijk voor goed in een platenatlas te worden samengebracht. De door de firma's verzorgde technische tentoonstelling was ingericht in een groot aantal ruime zalen in een tweetal op een paar minuten gaans van het hoofdgebouw gelegen bijgebouwen. Voor enkele miljoenen guldens aan instrumenten was hier bijeengebracht. Was er volgens het daartoe opgestelde rooster wel gelegenheid voor de congresdeelnemers om alle zittingen van de zeven com missies bij te wonen, anders was dit wat betreft het bezoeken van de technische tentoonstelling. Voor wat hier te zien was had men geruime tijd nodig. Het congresprogramma voorzag hierin echter niet. Ten aanzien van de firma's, waarop het congres toch financieel in belangrijke mate drijft, zou het elegant zijn bij een volgende gelegenheid hiermee rekening te houden. Ik wil trachten een kleine greep te doen uit hetgeen de tentoon stelling bracht. Langzamerhand worden steeds meer fotogrammetrische instru menten gekoppeld aan elektrische of elektronische apparatuur. Een tamelijk complete set werd getoond door de firma Zeiss-Aerotopo- graph te München. De set bestaat uit een stereoplanigraaf, een kaarteringsinstrument van de tweede orde („Aeromat een elektro-magnetische coördinatenregistrateur („Ecomat") en een tekentafel. Alle mechanische verbindingen van voorheen zijn ver vangen door kabelverbindingen, waarbij servomotoren een be langrijke functie hebben. De Aeromat kan als afzonderlijk kaar teringsinstrument voor één- of tweemansbediening worden ge bruikt. Het is echter ook mogelijk de tekentafel van de stereo planigraaf aan de Aeromat te koppelen. De tekentafel kan, in com binatie met een I.B.M. kaartenlezer, ook worden gebruikt als elektro- coördinatograaf. Een profieltekeninrichting kan zowel op het instrument van de eerste orde als op dat van de tweede orde worden aangesloten. Tenslotte is het ook mogelijk de profielmeting met de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 49