49 een horizoncamera, waarmee gelijktijdig vier horizonbeelden kunnen worden vastgelegd. De uitmeting van deze horizonbeelden kan geschieden met een speciaal daartoe ontwikkelde micro-stereo- comparator. Aan nieuwe kaarteringsinstrumenten toonde de firma Wild de Aviographen B 8 en B 9, instrumenten voor topografisch werk op kleine schaal, voor eenmansbediening, resp. voor de uit werking van wijdzicht- en superwijdzichtopnamen en voor de uit werking van verkleinde superwijdzichtopnamen. Stereocomparatoren werden behalve door Zeiss-Aerotopograph en Wild ook getoond door de S.O.M., door Nistri en door Hilger and Watts. Hilger and Watts bereiken daarbij een grote nauwkeurigheid door bij elke opname een in de camera aanwezige roosterplaat mee te fotograferen. Eventuele filmwerking is dan achteraf te elimi neren. Alle genoemde comparatoren zijn aangesloten aan een registratie-apparatuur. Evenals enkele andere firma's heeft ook Nistri thans een instru ment, de Photocartograph Model VI, geschikt gemaakt voor de uitwerking van convergente opnamen. Ook op het gebied van navigatie en plaatsbepalingssystemen werd het een en ander getoond. We zagen o.m. de tellurometer Hydrodist MRB 2, de Geodimeter Model 4, verschillende Decca- systemen, barometers, statoscopen en driftmeters. Een indruk omtrent de omvang van de toepassing van de foto- grammetrie verkrijgt men o.m. als men leest, dat alleen al de firma Wild sedert de tweede wereldoorlog ruim 400 triangulatie- en kaarteringsinstrumenten van de eerste orde heeft verkocht. Zittingen en tentoonstellingsbezoek werden afgewisseld met ex cursies naar kaarteringsdiensten en opnemingsfirma's. In deze excursies was steeds een bezoek aan een van de koninklijke pa leizen Hampton Court en Windsor Castle opgenomen, 's Avonds waren er vaak ontvangsten. Een hoogtepunt vormde het officiële banket in de Guildhall, dat door ongeveer 500 personen werd bij gewoond. Een boottocht naar Greenwich en bijwoning van de opvoering van „The Taming of the Shrew" in het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford-upon-Avon behoorden tot de verstrooiïngsmogelijkheden gedurende het congres. Na afloop bestond nog gelegenheid deel te nemen aan enkele grote excursies naar Oxford, Wales en Schotland. Alles tezamen genomen meen ik, dat organisatoren zowel als deel nemers op een zeer geslaagd congres kunnen terugzien. Ir. H. L. van Gent Ninth International Congress of Photogrammetry, London i960.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 51