5 tweede regel tussen de verticale strepen is het hulpsymbool voor Yp Ya voltooid. Zijn waarde wordt eerst in breukvorm met een teller en een noemer vermeld; deling geeft het eindresultaat in de vorm van een decimale breuk. Uit YP Ya wordt Xp XA afgeleid. Telt men de laatstge noemde waarden bij de coördinaten van het punt A, het eerstge noemde gegeven punt, op, dan kunnen op de bovenste regel van het schema de gevraagde coördinaten Xp en Yp worden ingevuld. De behandeling van de voorlopige puntsbepaling uit achter waartse richtingen zoals deze verloopt met de hulpsymbolen van Hausbrandt voldoet uitstekend in de praktijk, zodat het mij nuttig leek hierop de aandacht te vestigen. M. RIJSDIJK, Veelhoek met twee of meer afsluitrichtingen in het begin- of eindpunt De H.T.W. zegt op blz. 219/220: „Zijn in het beginpunt (of eind punt) van de veelhoek twee of meer afsluitrichtingen gemeten en acht men al deze richtingen in theoretisch opzicht even nauw keurig, dan bepaalt men een fictief argument o-x door het ge middelde van de argumenten overeenkomende met de verschillende afsluitrichtingen te nemen; evenzo bepaalt men een fictieve hoek door het verschil te nemen van de richting ali2 en het gemiddelde aj o van de richtingen naar de verschillende bekende richtpunten Hierbij valt op te merken, dat de fictieve hoek in het beginpunt is ali2 a1<0 en in het eindpunt ali0 alj2; ook, dat in het eindpunt het argument IR) zal worden bepaald. Overigens is dit voorschrift zonder meer duidelijk en de algemene geldigheid is terstond aan wijsbaar. Ten onrechte wordt de indruk van het tegendeel gewekt Uitvoeriger dan in dit kort artikel is gebeurd, vindt men dit onderwerp besproken in de volgende tijdschriftartikelen: W. Senisson. Nouveaux procédés de calcul en géodésie polonaise. Photo- grammétrie, 1958. A. PAroli. Procedimenti e simbologia ausiliaria nei calcoli geodetico-topo- grafici, secondo Hausbrandt. Rivista del Catasto e dei Servizi tecnici erariali, 1958. D. de Vries. Hulpsymbolen van Hausbrandt. Geodesia, 1961. Provisional determination of a point by means of auxiliary symbols of Hausbrandt. The author restricts himself to the computation of the resec tion (problem of Snellius) and gives an elaborated example of this method. technisch hoofdambtenaar van het kadaster te Rotterdam:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 7