82 inderdaad noodzakelijk is en voorrang moet hebben. Men ziet dan ook regelmatig, dat reclamanten worden verwezen naar de schade loosstelling, die zij zullen ontvangen door aankoop, onteigening of toepassing van een schadevergoedingsverordening. Wanneer men het door Witvliet geëntameerde probleem tegen deze achtergrond ziet, dan meen ik, dat de administratieve omslag en de tegenstand, die men zich door de persoonlijke kennisgeving op de hals haalt, in geen enkele redelijke verhouding zullen staan tot de meerdere rechtsbescherming, die daardoor wordt verkregen. Op de door de schrijver ook in het geding gebrachte technische voortreffelijkheid van de kadastrale administratie wordt door deze redenering natuur lijk geen enkele blaam geworpen. Uit het verslag van een mondeling overleg van Minister Van Aartsen met een aantal kamerleden, blijkt, dat de bewindsman dit terecht een moeilijk punt vindt, maar toch geen mogelijkheid ziet de persoonlijke kennisgeving in te voeren, c.q. te handhaven. Een ander belangrijk punt op het gebied van de gemeentelijke ruimtelijke ordening, dat steeds meer aanleiding geeft tot moeilijk heden en problemen, is de financiering bij de uitvoering van plannen. De tegenwoordige wetgeving zegt vrijwel niets over deze financie ring, maar dat neemt niet weg, dat over het algemeen de gemeenten moeten zien voor de verwezenlijking van hun plannen het nodige geld te vinden. En die plannen zijn dan dikwijls niet uitsluitend hun eigen plannen, die ze in overeenstemming met hun eigen midde len hebben ontworpen, maar plannen, waarin allerlei kosten verhogende elementen op aandringen van hogere instanties zijn op genomen. Een niet onbelangrijk deel van het geld voor de uitvoering der plannen moet komen hetzij uit bijdragen van particulieren in gevolge zogenaamde exploitatieverordeningen, hetzij uit de kosten van verkoop van de door de gemeente bouwrijp gemaakte grond. Gedurende de laatste jaren worden aan de stedebouwkundige verzorging en aan de openbare voorzieningen voortdurend hogere eisen gesteld. Bovendien worden die eisen tegenwoordig gesteld in kleinere steden en dorpen, waar vroeger van stedebouwkundige verzorging bijna geen sprake was. Dit is een zeer belangrijke en ook een zeer verklaarbare oorzaak voor het stijgen van vele gemeente lijke grondprijzen. Gelukkig komt in het ontwerp voor de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening de bepaling voor, dat ten behoeve van de uitvoering van bestemmingsplannen, strekkende tot re constructie van bebouwde kommen, volgens bij algemene maat regel van bestuur te stellen regelen uitkeringen uit 's Rijks kas kunnen worden verstrekt. Verder bevat het ontwerp voor de Over gangswet een voorstel tot wijziging van de gemeentewet, waardoor het mogelijk zal zijn op een meer effectieve wijze dan nu langs de weg van gemeentelijke belastingheffing de kosten van het bouwrijp maken van terreinen te financieren. Toch zullen deze verbeteringen niet voldoende zijn, wanneer men van de gemeentebesturen op zichzelf terecht blijft eisen, dat zij bestemmingsplannen volgens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 20