84 vermogen en van het monopolie van creatief vernuft. De moderne ruimtelijke ordening, in goede zin bedreven, dient zich aan met de belofte van grondig feitenonderzoek, van zorgvuldige verge lijkende studie, van zin voor het redelijke compromis en van zo objectief mogelijke belangenafweging. Ir. J. RUTGERS, Gemeentelijke grondpolitiek Doel van de gemeentelijke grondpolitiek Om een bepaalde politiek te kunnen volgen is het een eerste ver eiste, dat men zich bewust is van het doel dat men daarmede wil bereiken. Voor de gemeentelijke grondpolitiek kan de doelstelling naar mijn mening als volgt geformuleerd worden: „Het mogelijk maken om de stedebouwkundige plannen van de gemeente te ver wezenlijken". In dit verband moet het begrip „stedebouwkundige plannen" uiteraard ruim worden opgevat en zowel de sanering en de reconstructie van de bebouwde kom als de stadsuitbreiding omvatten. Deze formulering houdt in, dat het maken van winst geen doel stelling van het grondbedrijf van de gemeente is, waarmede niet gezegd wil zijn, dat het maken van enige winst verwerpelijk zou zijn. In Rotterdam worden de uit te geven woningbouwterreinen onder de huidige omstandigheden in het algemeen voor de kostende prijs afgestoten. Het is echter zeer wel denkbaar, dat op een bepaald complex, bijv. van industriegronden, winst wordt gemaakt om een verlies of een te verwachten verlies op een ander complex te com penseren. Men kan naar mijn mening een grondbedrijf, wat het maken van winst betreft, vergelijken met een openbaar nuts bedrijf, als bijv. de waterleiding, waarbij het leveren van goed drink water tegen een redelijke prijs voorop staat en niet het maken van winst, al zal enige winst aan het eind van het jaar zeker niet on welkom zijn. De doelstelling van de gemeentelijke grondpolitiek, zoals deze door mij geformuleerd werd, komt ook tot uitdrukking in de orga nisatie van de Technische diensten in Rotterdam. Het verwerven en het uitgeven van grond is namelijk geïncorporeerd in de Dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw, terwijl de zorg voor de ontsluiting en het bouwrijpmaken van de terreinen bij de Dienst van Gemeentewerken berust. Daardoor wordt een innige samen werking van de ontwerpende afdelingen van de Dienst van Stads- Town and Country Planning. directeur van de Dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw van de gemeente Rotterdam: Voordracht gehouden op de studiedag van de Nederlandse Landmeet kundige Federatie te Utrecht op 28 oktober i960.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 22