86 De diverse wettelijke regelingen waarborgen, dat in alle stadia van het onteigeningsgeding bij strijdigheid van inzicht, de parti culiere eigenaar zijn belangen kan doen behartigen door een van hem en van de onteigenende partij onafhankelijke instantie. Anderzijds wordt tot in een zeer ver stadium van het onteigeningsgeding de mogelijkheid opengehouden, dat onteigenende en te onteigenen partij met elkaar tot overeenstemming komen. Naar mijn mening zal de onteigenende gemeente ernaar moeten streven om zolang zulks mogelijk is en uiteraard binnen het raam van haar verantwoordelijkheid in het algemeen belang, de eigen domsverwerving langs de weg van rechtstreeks overleg te doen plaats vinden. Dit uitgangspunt geeft echter voor de verwervingspolitiek, d.w.z. voor de te volgen gedragslijn, geen concrete, min of meer auto matisch te hanteren, richtlijn. De woorden „uiteraard binnen het kader van haar verantwoordelijkheid in het algemeen belang", geven een beperking aan van de mogelijkheid om met terzijde stelling van het middel van onteigening de verwerving te doen plaats vinden, met name wanneer de vraagprijs te hoog geacht wordt. De grote woningnood en de stormachtige ontwikkeling van het maatschappelijk bestel in vele streken van ons land, maken vaak het ontsluiten van uitgebreide gebieden op zo kort mogelijke termijn noodzakelijk. Dit brengt mede, dat de gemeenten reeds in een zo vroeg mogelijk stadium de mogelijkheid van onteigening ter beschikking moeten hebben om dit zo nodig te kunnen hanteren. Met andere woordende gemeenten zijn gedwongen om reeds in een vroeg stadium onteigeningsbesluiten ten aanzien van de objecten, over de verwerving waarvan met de eigenaren wordt onderhandeld, aanhangig te maken. Daarbij komt, dat, nu op grote schaal verwerving door de ge meenten wordt geëntameerd, bij de particuliere eigenaren vaak de neiging bestaat om een afwachtende houding aan te nemen, totdat hun gebleken is, dat aan verlies van hun eigendom niet zal kunnen worden ontkomen. Anders dan een incidentele koper, kan de gemeente bezwaarlijk boven de normale handelswaarde van het te verwerven goed een surplus betalen, teneinde verwerving-in-der-minne te doen slagen. Zulks zou in strijd zijn met de zorg, die van haar verwacht mag worden ten aanzien van de overheidsgelden, terwijl zij bovendien, gelet op de noodzaak van verwerving-op-grote-schaal moet waken tegen onverantwoorde precedent-vorming. Hoewel tengevolge van de toenemende tijdnood, waarin de ge meente geraakt is, het aantal onteigeningsprocessen in Rotterdam de laatste jaren een stijging vertoont, is de bereidheid van de ge meente om langs de weg van overleg met de wederpartij tot over eenstemming te geraken in vergelijking met vroeger zeker niet verminderd. Ook na het van kracht worden van een besluit tot onteigening, zelfs nadat onteigening bij de Rechter aanhangig is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 24