87 gemaakt, wordt het overleg tussen de gemeente en de door bekwame adviseurs bijgestane eigenaren voortgezet. Het feit, dat dit overleg in het merendeel der gevallen tot een positief resultaat leidt, geeft mij de overtuiging, dat die gang van zaken ook door de weder partijen wordt gewenst. Terloops kan worden opgemerkt, dat ook van de zijde van de rechtbank medewerking wordt verleend om, indien partijen zulks wensen, de mogelijkheid van het bereiken van overeenstemming langs de weg van rechtstreeks overleg zo lang mogelijk open te houden. Wordt op deze wijze overeenstemming tussen partijen bereikt, dan vindt praktisch steeds afwikkeling der transactie plaats door middel van een op de bereikte overeenstem ming gebaseerd rechterlijk vonnis. Zodoende wordt een snelle af doening en betaling verzekerd. De omstandigheid, dat de rechts geleerde raadslieden van partijen het overeengekomene in ten overstaan van de Rechter te nemen conclusies neerleggen, biedt bovendien een extra waarborg, dat het overeengekomene duidelijk en in de vereiste vorm wordt vastgelegd. Men zou kunnen veronderstellen, dat bij de zojuist geschetste gang van zaken de positie van de gemeente als onderhandelings partner de sterkste is, omdat zij zich de zekerheid van verwerving heeft verschaft. Daar staat echter tegenover, dat diezelfde gemeente in tegenstelling tot haar wederpartij belang heeft bij spoedige verwerving, terwille van een regelmatige voortgang van de uit voering van haar plannen. De positie van de eigenaar is daardoor naar mijn mening, ook bij het voortgezet overleg, sterker. Waarde van de grond Gaarne zou ik in dit verband Uw aandacht willen vragen voor het punt, dat veelal de gemeente en de eigenaren verdeeld houdt, nl. de prijs van de te verwerven grond. Ik bedoel hiermede in het bijzonder het begrip „verwachtingswaarde", die aan te verwerven agrarische grond zou moeten worden toegekend. De te verwerven grond is vóór de verwerving in agrarische ex ploitatie en heeft uit dien hoofde een op betrekkelijk eenvoudige wijze te berekenen agrarische waarde voor de eigenaar. Die agra rische waarde, te bepalen door kapitalisatie van de netto-pachtsom waarbij rekening gehouden dient te worden met de verwach tingen ten aanzien van het verloop van de pachtprijzen in de toe komst is tevens de te vergoeden werkelijke waarde, tenzij aan die grond uit hoofde van een toekomstige andere exploitatiewij ze een hogere waarde kan worden toegekend. In dat laatste geval spreekt men van „verwachtingswaarde", hetgeen dus betekent de agrarische waarde plus een meerwaarde. Het zou in deze vergadering te ver voeren om in te gaan op de theoretische beschouwingen, die sinds Adam Smith, gevolgd door vele anderen, aan de waarde van de grond zijn gewijd. Vermeldens waard is wellicht, dat met deze theoretische uiteenzettingen aan het einde der 18e eeuw in Engeland een aanvang werd gemaakt,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 25