terreinen c.a. uitgeven. Het ligt voor de hand, dat dergelijke be langrijke uitgaven en de daar tegenoverstaande inkomsten op de voet gevolgd moeten worden. In het bijzonder moeten wijzigingen in de kosten zo tijdig gesignaleerd worden, dat men daarmede bij de prijsbepaling van de nog uit te geven grond rekening kan houden. En dan moet men bij deze exploitatieberekeningen nog balanceren op het dunne koord vanvooral geen verlies, maar toch ook geen winst maken om de prijzen voor de woningbouw zo laag mogelijk te houden. Om U een indruk te geven van de omvang van de hier in het geding zijnde plannen, kan ik U in dit verband mededelen, dat in Rotterdam thans de ontsluiting van 50 grotere en kleinere gebieden, met behulp van exploitatieberekeningen tot een totaalbedrag van 325 000 000.in financieel opzicht bewaakt worden, terwijl 8 exploitatieberekeningen, waarmede een totaalbedrag van 100 000 000.gemoeid is, in voorbereiding zijn. Lang vóór het uitbreidingsplan met bijbehorende exploitatie berekening ter vaststelling aan het gemeentebestuur wordt aan geboden, moeten de eerste voorlopige berekeningen van baten en lasten worden opgesteld, zodat de desbetreffende afdeling in staat is tijdig te waarschuwen wanneer een door de ontwerpafdeling op gesteld voorlopig plan door te royale opzet economisch niet haalbaar dreigt te worden. Het uitbreidingsplan met bijbehorende exploi tatieberekening is dan ook een vaak moeizaam bereikt compromis, waarbij enerzijds zoveel mogelijk recht wordt gedaan aan de stede- bouwkundige eisen, maar anderzijds niet uit het oog wordt verloren, dat de kosten van het plan moeten kunnen worden goedgemaakt uit de opbrengst van de verkoop van de bouwrijpe grond. De exploitatieberekeningen dienen bij voorkeur betrekking te hebben op het gehele areaal van het uitbreidingsplan, tenzij dit wat een enkele maal voor kan komen zó uitgebreid is, dat een verdeling in complexen nodig is om met een redelijke exploitatie- termijn te kunnen rekenen. Het voordeel van toepassing der be rekening op zo groot mogelijke arealen is o.a., dat de invloed van plaatselijke kostenverhogende of -verlagende elementen in het plan zo gelijkmatig mogelijk kan worden uitgestreken. De produktiekosten van de binnen een bepaald uitbreidingsplan beschikbaar komende bouwrijpe grond worden berekend door sommering van de verschillende kostenbestanddelen. Elk dezer laatste wordt bovendien vermeerderd c.q. verminderd door rente bij- of -afschrijving over de periode, gelegen tussen het tijdstip waarop de betrokken gelduitgaaf vermoedelijk zal geschieden en de geschatte gemiddelde datum van uitgifte van alle gronden in het plan. De kostenbestanddelen worden in Rotterdam m vier groepen verdeeld, te weten: a. de verwerving van de ruwe grond. b. de openbare werken, die geheel ten laste van het plan komen. In 9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 29