95 schriften niet binnen de grenzen van het bereikbare zouden liggen. Anderzijds zijn er ook nadelen. Het is immers zo, dat de wetgever de toepassing van de publiekrechtelijke voorschriften voor de ge regeerde met bepaalde waarborgen heeft omgeven. Bij toepassing, van wat men zou kunnen noemen de privaatrechtelijke methode, ontbreken deze waarborgen ten dele. Over deze bezwaren moet echter naar mijn mening worden heen gestapt en in de praktijk heeft deze werkwijze in Rotterdam ook niet tot bezwaren of moeilijkheden aanleiding gegeven. Overigens zal het bij toepassing van wettelijke voorschriften altijd wel nood zakelijk blijven om bepaalde wenselijkheden of noodzakelijkheden incidenteel en op privaatrechtelijke wijze nader te regelen. Zo zal het bijv. naar alle waarschijnlijkheid nauwelijks mogelijk zijn het instituut der gemeenschappelijke tuinen anders te regelen dan op de hiervoor bedoelde wijze. De gronduitgifte is, zoals uit het voorgaande blijkt, geen aan gelegenheid, die alleen maar daaruit bestaat, dat in de juridisch juiste vorm grond wordt overgedragen aan degenen, die daarop willen bouwen. De betrokken functionarissen hebben niet alleen tot taak de grondoverdrachten in engere zin te behandelen, doch zijn bovendien belast met het daarbij tot gelding brengen van de stedebouwkundige bedoelingen, voorzover dit op privaatrechtelijke wijze dient te gebeuren. Deze functie kan slechts naar behoren worden vervuld als steeds te rechter tijd op het ene punt van waar uit de grond wordt uitgegeven, bekend is wat omtrent de bebouwing van een bepaalde kavel en de daarmede samenhangende vraag stukken is besloten of besproken. Daar deze besluitvorming en deze besprekingen, naar gelang van de omvang van de gemeente en van de belangrijkheid van de aangelegenheid, op verschillende niveaus plaats kan vinden en voorts naar gelang van de aard der problemen tot de taak van onderscheidene afdelingen, instanties of commissies kan behoren, is de verzameling der benodigde gegevens en het te rechter tijd toepassen daarvan een zaak, die vooral in de grotere ge meenten organisatorisch niet eenvoudig ligt. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden, heeft in Rotter dam de afdeling, die met de gronduitgifte is belast, in de ver schillende hiervoor van belang zijnde vergaderingen en commissies een vertegenwoordiger. De in die vergaderingen verkregen gegevens worden systematisch geregistreerd en wel op zodanige wijze, dat het systeem toegankelijk is via een op de detaillering der uitbrei dingsplannen voorkomende nummering der bouwblokken. Op de zelfde wijze worden andere van belang zijnde gegevens geregistreerd. Op het moment, waarop de voorbereiding is beëindigd, heeft de afdeling Gronduitgifte derhalve de beschikking over alle benodigde gegevens. Prijsbepaling van de uit te geven grond Om grond op vlotte wijze te kunnen aanbieden en uitgeven moet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 33