g6 de betrekkelijke afdeling in de eerste plaats weten waar zij aan toe is, wat de voor de grond te vragen prijzen betreft. Dit geldt in het bij zonder voor de grotere gemeenten, waar veel grond uitgegeven moet worden. Ter illustratie van de omvang die de gronduitgifte door gemeenten kan bereiken, kan ik U in dit verband mededelen, dat in Rotterdam in 1959 door de Dienst van Stadsontwikkeling en W ederopbouw ruim 190 voorstellen voor overdracht van grond, voor een totaal-bedrag van ca 22 000 000.— aan het College van Burgemeester en Wethouders zijn gedaan, terwijl deze cijfers voor i960 nog aanmerkelijk hoger zijn geraamd. Is eenmaal een definitieve prijs door de daarvoor aangewezen ambtenaar genoemd, dan moet de gegadigde ook weten, dat daar geen verandering meer in komt, althans niet binnen de termijn welke voor de geldigheid van de prijs is gesteld. Bovendien is het gewenst om een systeem van prijsbepaling te hebben, waarbij het aanbieden van steekpenningen aan een bepaalde ambtenaar geen effect van enige betekenis kan sorteren. In de praktijk heeft zich uit de hiervoor genoemde overwegingen in Rotterdam de volgende werkwijze ontwikkeld. Voor alle gebieden, waar grond uitgegeven kan worden en waar voor zulks maar enigszins mogelijk is, worden op de hiervoor om schreven wijze exploitatieberekeningen opgesteld, die ter goed keuring aan B. en W. worden aangeboden. Het betreft hier dus zo objectief mogelijk bepaalde kostprijzen van de bouwgrond. De na dere differentiatie van de in de exploitatieberekening vastgelegde eenheidsprijzen, is gedelegeerd aan de afdelingschef, die daarvoor het advies vraagt van zijn prijzendeskundige. Deze laatste voert geen onderhandelingen omtrent grond verkopen. De nader gediffe rentieerde prijzen worden doorgegeven aan de ambtenaren, die de onderhandelingen voeren. Voor het gebied van de verwoeste binnenstad kon deze werkwijze niet gevolgd worden, o.a. omdat hier geen sprake is van verkoop van de grond tegen kostprijs. Voor dit gebied is een adviescommissie ingesteld, bestaande uit een aantal deskundigen, de zgn. ,,Grond- prijzencommissie". De chef van de afdeling Gronduitgifte van de Dienst van Stadsontwikkeling is q.q. secretaris van de Grond- prij zencommissie en brengt daarin gemotiveerde voorstellen voor de prijsvaststelling van de in de binnenstad uit te geven percelen. De behoefte, die zowel de Commissie als de Dienst gevoelde aan een zo objectief mogelijke bepaling van de grondprijzen en de wens om deze onderling vergelijkbaar te maken, heeft in de loop der jaren geleid tot de ontwikkeling van de zgn. Methode van de prijs- analyse". Daarbij wordt aan de grond een waarde toegekend voor elke bouwlaag, die daarop gebouwd mag worden. De totale grond prijs wordt dan gevormd door de som van de prijzen voor de bouw lagen. Daardoor wordt het mogelijk om bij de bepaling van de grondprijs op eenvoudige wijze rekening te houden met de bestem ming van de verschillende bouwlagen en met de hoogte van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 34