97 gebouw, dat op het desbetreffende stuk grond mag worden gebouwd. Wanneer op de begane grond winkels gebouwd mogen worden, kan men de grondprijs hiervoor bepalen aan de hand van reeds vastgestelde prijzen voor dergelijke winkels in een qua stand ver gelijkbare straat. De boven de winkels gelegen etagewoningen kan men met andere etagewoningen vergelijken. Het is duidelijk, dat behalve de ter plaatse toegelaten hoogte, ook de voorgeschreven bestemming van de bouwlagen van grote invloed op de grondprijs kan zijn. In een drukke winkelstraat zal de grondprijs voor bijv. 5 lagen woningen boven de winkels niet bijzonder hoog zijn. Indien hier echter 5 lagen kantoren op goede stand boven de winkels gebouwd mogen worden, zou dit een aanmerkelijk hogere grond prijs opleveren. Met de twee hiervoor omschreven werkwijzen voor de prijs bepaling van de grond respectievelijk in de uitbreidingsplannen en in de binnenstad kunnen uiteraard verreweg de meeste verkoop- voorstellen afgehandeld worden. Voor de incidentele gevallen, waar dit niet voor geldt, worden zo tijdig mogelijk afzonderlijke prijsvoorstellen aan B. en W. gedaan. Vermeldenswaard is in dit verband wellicht nog, dat B. en W. aanvaard hebben, dat de door de dienst opgegeven prijzen een geldigheidsduur van één jaar na de datum van de reservering van het terrein hebben. Dit wordt als de termijn beschouwd, waarbinnen men in normale gevallen met de uitvoering van de bouw kan be ginnen. Om speculatie te voorkomen wordt de grond nl. pas over gedragen, nadat met de bouw is aangevangen, waarbij de datum van aanvang bouw bepalend is voor de grondprijs, die men betalen moet. Ter afsluiting van mijn beschouwingen over de gronduitgifte zou ik nog Uw aandacht willen vragen voor de merkwaardige om standigheid, dat de prijs van de bouwgrond voor een etagewoning na de oorlog, althans in Rotterdam, relatief minder gestegen is, dan de bouwkosten voor de woning zelf. De kostprijs van de bouw grond in de nieuwe uitbreidingsplannen bestaat voor circa 90% uit ontsluitingskosten, waarvoor de kostenstijging na de oorlog niet sterk afwijkt van de stijging van de bouwkosten in het algemeen, terwijl de na-oorlogse uitbreidingsplannen veel ruimer van opzet zijn dan de vooroorlogse. Het zou dus voor de hand liggen om te verwachten, dat de grondprijs voor een etagewoning van een be paalde breedte na de oorlog relatief meer gestegen zou zijn, dan de bouwkosten van die woning. Het omgekeerde is echter het geval. In de periode 1938/1939, toen het prijsniveau nog min of meer stabiel was en de dreigende oorlog nog geen invloed van betekenis op de prijzen uitoefende, maakte in Rotterdam het aandeel van de grondkosten voor een arbeiderswoning in etagebouw ongeveer 2 5 a 3°% van de totale stichtingskosten uit. De verhouding van de grondkosten tot de bouwkosten was toen voor deze bouw dus on geveer 1 op 2| a 3.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 35