98 Thans bedraagt in normale gevallen de grondprijs in Rotterdam voor een arbeiderswoning in etagebouw met een pandbreedte van 7 m gemiddeld ca. 3 100.terwijl deze woning thans niet voor 3 maal 3 100.of wel voor 9 300.kan worden gebouwd, ook niet in de wat minder soliede uitvoering die voor de oorlog wel toe gepast werd. De verhouding tussen grond- en bouwkosten bedraagt voor deze soort van bouw thans ongeveer 1 op 4. Hoewel onvoldoende gegevens beschikbaar zijn voor een ver antwoorde analyse van een dergelijke verschuiving in de verhouding van de grondkosten tot de bouwkosten van etagewoningen na de oorlog, zijn er aanwijzingen, dat men voor de oorlog, althans in Rotterdam, de grond tegen een marktwaarde verkocht, die boven de kostprijs lag, zodat op de bouwgrond winst werd gemaakt. Bovendien lijkt het aannemelijk, dat de grotere omvang van de na oorlogse uitbreidingsplannen en de ontwikkeling van de techniek een kostenverlagende invloed op de uitvoering van de openbare werken gehad hebben. Men mag hierbij uiteraard niet uit het oog verliezen, dat in vele gevallen de woningen na de oorlog solieder en dus duurder gebouwd worden dan voor de oorlog, maar naar mijn mening is het kwaliteits verschil, voor zover al aanwezig, wat dit punt betreft, dus afgezien van de verbeterde indeling en situering, tussen voor-oorlogse en na-oorlogse woningen minder ingrijpend, dan de spectaculaire ont wikkeling van de uitbreidingsplannen, die algemeen tot een be langrijk geringere woningdichtheid geleid heeft. In het bijzonder vanuit het standpunt van verbetering van de volkshuisvesting gezien, is dit een verheugende ontwikkeling. Door een verhoging van de efficiency bij de uitvoering van uitbreidings plannen en een scherpere kostprijsberekening kon de zo noodzake lijke en gewaardeerde verruiming van de uitbreidingsplannen blijk baar worden verkregen, zonder dat de grondprijs per woning daar door relatief verhoogd behoefde te worden. Slot Grond is door de eeuwen heen zeker de meest omstreden „grond stof" geweest, waarover de mensheid beschikt om in zijn behoeften te voorzien. Voor de uitoefening van vrijwel alle materiële en voor vele geestelijke activiteiten is de beschikking over de daarvoor be nodigde grond een noodzakelijke voorwaarde. Dit maakt het ver werven en het uitgeven van grond door de gemeenten tot een ge varieerd en boeiend bedrijf, met grote maatschappelijke, economi sche en financiële consequenties, waarvan mijn uiteenzettingen U slechts een summier en onvolledig overzicht hebben kunnen geven. Municipal land-policy.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 36