io5 aldus luidt, maar ook economisch lijkt het mij niet aantrekkelijk een weg of kanaal te moeten aanleggen. Een koper, die met het oog hierop er economisch voordeel in ziet de grond te kopen, is dan ook niet te vinden. Mogelijk is het wellicht een koper te vinden, die de grond voor cultuurdoeleinden wil bezigen, doch dan behoeft de kooptransactie de goedkeuring van de Grondkamer, die de grond prijs aan de bekende landbouwkundige maatstaven toetst. Het slot is, dat grondtransacties voor kanalen of wegen of andere niet-commerciële doeleinden bestemd weliswaar vrij zijn van land bouwkundige toetsing, indien zij dan ook inderdaad voor weg- of kanaalaanleg enz. worden benut. Dit heeft tot gevolg, dat aan dit soort „vrije" gronden in geval van onteigening slechts de cultuur waarde kan worden toegekend, omdat geen koper denkbaar is, die voor deze gronden méér dan de cultuurwaarde zal willen en mogen uitleggen. Gaarne wil ik thans met U een ogenblik stil blijven staan bij de schatting van speculatieve gronden, over welke soort gronden ik zo juist met U sprak. Door de vorige spreker is dit onderwerp reeds aangeroerd. Ook ik stel er prijs op hierover met U van gedachten te wisselen, omdat deze zaak staat in het brandpunt van de belang stelling en eigenlijk een zo weinig bevredigend resultaat oplevert. De heer Rutgers heeft voor U gesproken over de „Gemeentelijke grondpolitiek"een samenvoeging van gemeentegrond en gemeente politiek. Dit is natuurlijk maar een toevallig samengaan van woor den, maar ik kan U de verzekering geven, dat de politiek een be langrijk woordje meespreekt bij de waardevergoeding van specu latieve of toekomstige bouwgrond. Het is dan ook voor iemand, die dagelijks met speculatieve grondprijzen moet omgaan en beslis singen moet nemen, een hele toer zich niet te laten beïnvloeden door politieke stromingen. Welke stromingen zijn dit dan? Wel, een stroming, die het grondbezit als belegging wellicht aanvaardbaar oor deelt, maar niet het zgn. slapende rijk worden, d.w.z. het appreciëren van de grond van cultuurland (gebruikswaarde) tot toekomstige bouwgrondwaarde (speculatieve waarde). Daartegenover een stroming, die grondbezit als belegging aan vaardbaar acht en het slapende rijk worden niet veroordeelt, even min als het stijgen van een aandelenmarkt, waartegenover een dalende markt gesteld kan worden. Deze politieke overwegingen zijn ongetwijfeld merkbaar. Ikzelf tracht mij aan deze politieke gevoelens te onttrekken door mijn werk op volkomen zakelijke wijze te verrichten. U zult zich wellicht afvragen waarom treedt deze politiek niet naar voren bij de onteigening van panden en wel bij die van specu latieve grond. Het antwoord hierop is, dat voor panden een bepaalde markt aanwezig is, waaraan met vrij grote zekerheid prijzen kunnen worden ontleend, hetgeen niet het geval is bij speculatieve grond. Voor deze grond bestaat geen markt, hij wordt in het vrije verkeer niet verhandeld, omdat er geen of praktisch geen particuliere Louw-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 43