io8 tegen een zo laag mogelijke prijs woonruimte moet worden ver schaft, is het economisch niet doenlijk de bouwgrondprijzen op te voeren. De overheid doet alle moeite deze woningen zo goedkoop mogelijk te maken en legt er zelfs nog op toe. Naar ik meen geldt als uitgangspunt, dat de bouwgrond tegen kostprijs wordt verhandeld. In dit verband wil ik U voorlezen, wat kortgeleden hierover in een Russisch tijdschrift te lezen stond, nl. in de „Literatoemaja Gazeta", waarin de Russische journalist B. Leontjef een artikel geschreven heeft over „Het bekoorlijke en tegenstrijdige Nederland", na een elf daags bezoek aan ons land: Het is wel merkwaardig deze Russische visie te vernemen, die blijk geeft meer te voelen voor de groep, waarvan ik U zo juist sprak, nl. de groep van het slapende rijk worden, dan voor de andere groep. Ik zou dit niet hebben verwacht en U denkelijk ook niet. Waarschijnlijk is de heer Leontjef bij zijn elfdaags bezoek aan ons land iets ingefluisterd. Een feit is het, dat deze Russische journalist niet de enige is, die aldus redeneert. Een redenering, die velen tot ontevredenheid stemt. De gronden worden de boeren niet afhandig gemaakt, zij ont vangen de grondwaarde vermeerderd met volledige bedrijfsschade. Bovendien wordt rond Rotterdam een veel grotere oppervlakte van gronden onteigend die aan beleggers toebehoren, dan aan boeren. Deze beleggers hebben hun gronden verpacht. In geval van onteigening ontvangt de belegger de grondwaarde en de pachter de pachtersvergoeding. Dat de gemeente Rotterdam de gronden als netto-bouwgrond verkoopt tegen hogere prijzen dan die, waarvoor zij de toekomstige bouwgrond heeft aangekocht, spreekt vanzelf. Dit verschil wordt gevormd door de ontsluitingskosten en rente verlies. Dat de bouwgrond dientengevolge dertig of veertig maal hoger ligt dan de prijs van de niet-bouwrijpe grond acht ik zeker niet onmogelijk en niet onbegrijpelijk. Ik wil tot slot nog Uw aandacht vragen voor twee punten, nl. de belastingschade en de vrijkomende arbeid van de boer, die door de onteigening aan de kant wordt gezet. Wat de belastingen betreft begrijpt U wel, dat de fiscus ook in de onteigeningstechniek een belangrijke rol speelt. Wanneer kapi talen door de onteigening vrijkomen, vooral kapitalen die worden gegeven om inkomensschade te bestrijden, dan heft de fiscus hiervan extra belastingen, die als onteigeningsschade voor ver goeding in aanmerking komen. Deze vergoedingen zelf zijn gelukkig vrij van heffing, anders zouden wij de berekening eindeloos kunnen voortzetten. Bij de onteigeningstechniek komt dan ook een be- Rotterdam breidt zich uit volgens „Plan"uit de omliggende dorpen wordt de landbouwbevolking verdreven; de grond wordt de boeren tegen spot prijzen afhandig gemaakt, in ieder geval tegen voor-oorlogse prijzen. En deze grond brengt, nadat deze bij het stedelijke uitbreidingsplan is gevoegd en bouwrijp is gemaakt, een prijs op die dertig of veertig maal hoger ligt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 46