io9 hoorlijke kennis van de belastingwetgeving bijzonder goed te pas. Het tweede punt, dat ik nog even met U wil aanstippen, is dit, dat de boeren door de onteigening uit hun bedrijf worden gestoten en niet zo eenvoudig ander passend werk kunnen vinden. Een feit is, dat de boerenzoons en de boerenarbeiders uit de omgeving van de grote steden zich moeten omschakelen en terechtkomen bij de in dustrie met haar hoge lonen en over het algemeen gunstige sociale verzorging. De boer zelf ontvangt door de onteigening als ver goeding geld, soms veel of heel veel geld, maar hij is zijn bedrijf kwijt, waarin hij vakbekwaamheid bezit en hij is nu belegger ge worden, waarbij hem alle vakbekwaamheid ontbreekt; een niet onder cijfers te brengen nadeel. Ander, soortgelijk werk, waarin de boer zijn vrijkomende arbeid nuttig kan aanwenden, is doorgaans niet te vinden. Zo kent de Onteigeningswet alleen maar vergoedingen m geld toe voor werkelijk te lijden schade en geen geld uit hoofde van over wegingen van morele aard, derhalve geen smartegeld. Voor de be trokkene misschien jammer, voor mij in elk geval heel prettig, want daardoor hoef ik mij in die afdeling niet te verdiepen. Ik wil thans eindigen en U dankzeggen voor het aanhoren van deze voor U wellicht enigszins moeilijk verteerbare materie. Ir. A. SCHEFFER, De taak van de geodetisch ingenieur bij het gemeentelijk grondbedrijf Toen U, mijnheer de Voorzitter, mij enige maanden geleden uit nodigde te spreken over „de taak van de geodeet bij een gemeente lijk grondbedrijf" heb ik gaarne aan Uw verzoek voldaan, met wetende dat U mij in een later gesprek zou verzoeken tevens een synthese te geven over hetgeen mijn voorgangers op dit spreek gestoelte hebben gesproken. Vaag vermoedende wat zij naar voren zouden brengen heb ik mijn tekst opgesteld, maar na hetgeen ik van hen heb beluisterd, zal ik hier en daar moeten gaan improvi- seren. Voor U allen zal de taak van een grondbedrijf wel duidelijk zijn: kopen en vefkopen van grond. Tussen beide handelingen ligt nog een belangrijke bewerking: het bouwrijpmaken. Als ik een vergelijking mag maken met een commerciële onderneming, dan is dit bouwrijp maken als het ware de bewerking die de grondstof ondergaat om tot het eindprodukt te komen: een soort veredelingsproces dus. Staat bij een commerciële onderneming echter het behalen van Evaluation and compensation in cases of expropriation. hoofd van de afdeling Grondbedrijf en Landmeten van Publieke Werken te Tilburg: Voordracht, gehouden tijdens de studiedag van de Nederlandse Landmeet kundige Federatie op 28 oktober i960 te Utrecht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 47