een schikking getroffen voor de dagvaarding en zelfs nog kort voor de uitspraak. In het laatste geval komt er wel een uitspraak, maar conform het bedrag dat de beide partijen zijn overeengekomen. Is de ruwe bouwgrond in handen van de gemeente, dan kan de „veredeling" beginnen ter verkrijging van bouwrijpe grond. Daar onder is te verstaan het op hoogte brengen van de gronden, het aanleggen van straten, pleinen, plantsoenen, de riolering, het maken van kunstwerken, zoals bruggen ter ontsluiting van het gebied en misschien een afvalwaterzuiveringsinstallatie, straatverlichting, brandkranen. Alvorens de grond te kunnen verkopen, dient een berekening te worden opgemaakt van de verkoopprijs: het opstellen van een zgn. exploitatierekening. Dit is een belangrijk onderdeel, omdat daar mede de verkoopprijzen worden vastgelegd en over winst of verlies beslist wordt. Nu behoeft het grondbedrijf geen winst te maken, maar een verlies betekent in feite een subsidie aan de koper. Om tot de verkoopprijs te komen, ontvangt het grondbedrijf van de Dienst van Gemeentewerken begrotingen van de uit te voeren werken (bestrating, riolering, beplanting). Verder schat men de exploitatieduur en het daaruit voortvloeiende renteverlies. Het totaal te verkopen aantal m2 kan aan de hand van het uit breidingsplan worden berekend en als men dit aantal deelt op de som van alle uitgaven voor aankoop, bouwrijpmaken, rente verlies, administratiekosten enz., vindt men de gemiddelde verkoopprijs per m2. Nu zegt deze gemiddelde verkoopprijs niet veel, het geeft alleen enige indruk of men met een duur of minder duur plan heeft te doen. De stedebouwkundige die het plan ont werpt zal al een berekening maken met globale cijfers, om te zien of het plan exploitabel is. Om tot een verantwoorde verkoopprijs te komen, moet er ge differentieerd worden. In navolging van hetgeen in de gemeente Rotterdam gebeurt geschiedt dit in Tilburg naar de bestemming van de grond, de ligging en de bebouwingsmogelijkheid. Aan ieder van deze gezichtspunten worden afweegfactoren (gewichten) toe gekend, waarmede een in eerste aanleg onbekend bedrag van de gewichtseenheid wordt vermenigvuldigd. Vervolgens wordt voor ieder bouwblok de verkoopprijs berekend. De oppervlakte van het perceel speelt daarbij echter een geringe rol; men tracht zoveel mogelijk de prijs per woning met een redelijke hoeveelheid grond als maatstaf te nemen. Nadat deze prijzen zijn goedgekeurd door de Gemeenteraad kan met de uitgifte en verkoop worden begonnen. Ziehier een kort overzicht van „een" grondbedrijf. Het is slechts een globale schets, met enige contourlijnen getekend. In iedere gemeente vindt men deze hoofdlijnen terug, maar onderling zijn er ook vele verschillen. Bij kleine gemeenten, zal een Burgemeester of een Wethouder de aankopen verrichten. Ook de verkoop is dikwijls Ill

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 49