cniging voor Fotogrammetrie toegang hebben tot de regionale bijeenkomsten. Naar aanleiding van een binnengekomen brief wordt een even tuele andere organisatievorm van de studiedag besproken; zonder tot een eindconclusie te komen wordt de discussie over dit punt opgeschort tot een volgende vergadering. Als laatste punt wordt besproken de bezetting van de rappor teursplaatsen in de F.I.G.-commissies i.v.m. het a.s. internationale congres. De secretaris van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie, Ir. I. P. Toussaint n6 Excursie van het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" naar Italië van 16-24 februari 1961 W aarom Italië dit jaar door de geodetische studenten is bezocht, moge u door het volgende duidelijk worden. Een aantrekkelijk excursieprogramma en het vooruitzicht te genieten van oude kunst, chianti, spaghetti, macaroni en het meemaken van een Milanese carnavalsdag zorgden voor een over- tekende inschrijvingslijst. Helaas moest enkele dagen voor het vertrek af gezien worden van de vliegtocht, waarmee wij oorspronkelijk de terugreis zouden maken. Donderdagavond 16 februari stonden de heren professoren R. Roelofs en Ir. G. J. Bruins en de meesten van de 37 studenten op het perron te l trecht de komst van de D-trein af te wachten om daarmee de 18 uur duren de treinreis naar Milaan te beginnen. In Arnhem was het gezelschap com pleet en niet lang daarna kwamen lectuur, kaarten en hier en daar wat spiritualiën te voorschijn om daarmede reisongemakken, omringende mist en duisternis te vergeten. Daar ook ,,Snellius" weet met de tijd mee te gaan, waren er couchettes gereserveerd, waarvan door nagenoeg iedereen gebruik werd gemaakt; slechts een enkeling, waarschijnlijk van de rimboerichting", zocht zijn heil op de gang. Na s morgens vanachter de coupéraampjes van de Zwitserse Alpen ge noten te hebben, arriveerden wij precies op tijd te Milaan C.S. waar een afvaardiging van de T.H. aldaar ons deels in het Frans, deels in het Engels, welkom heette. Met een gereedstaande autobus werd de reis voortgezet naar het ultra-moderne jeugdhotel „Ostello Piero Rotta", waar wij intrek zouden nemen tot woensdagmorgen, 's Middags gebruikten wij gezamenlijk de lunch, hetgeen voor de meesten een eerste kennismaking betekende met spaghetti. Het werd een onontknoopbaar probleem hoe wij hier, elementaire tafelmanieren in acht nemend, in leven zouden moeten blijven. Zaterdag werd een bezoek gebracht aan de fabriek ,,Salmoiraghi". Achter eenvolgens werd uitleg gegeven bij graveermachines en optisch slijpen, interessant was de afdeling voor montage van topografische instrumenten, vooral het nieuwste instrument Autolivello di precisione" werd uitvoerig besproken. De vizierlijn van dit nauwkeurige waterpasinstrument is door middel van spiegels enkele decimeters hoger gebracht. De nauwkeurigheid van het instrument werd nog eens gedemonstreerd in de afdeling eind controle waar het zelfs wordt gebruikt om andere apparaten op hun nauw- eurigheid te onderzoeken. ,,Salmoiraghi" en de later in de week bezochte labnek van ,,E1 Galileo" zagen zich na de tweede wereldoorlog door het grote personeelsoverschot genoodzaakt neven-industrieën op te richten. -O kon het gebeuren dat wij bij ,,Salmoiraghi" naaimachines te zien kregen, welke aan hoge nauwkeurigheidseisen voldoen. Na dit bezoek begon voor iedereen het vrije weekeinde. Milaan vierde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 54