68 uit 4 naar 3 overgebracht. Daarna wordt ook B1 (YYp) uit 8 naar 3 overgeheveld. In telwerk 3 staan thans de drie termen die, opgeteld, de coördinaat X' opleveren. De machine verricht deze optelling en schrijft het resultaat op een formulier. De telwerken 3, 4, 6, en 8 worden schoongemaakt, 1, 2, 5, en 7 blijven ongewijzigd. Voor het volgende punt worden uit de volgende coördinatenkaart de daarin voorkomende X en Y opnieuw in resp. de telwerken 3 en 8 en 6 gebracht. Zijn de V-en berekend, dan volgen de Y'-'s. Daar voor worden de constanten C2, A2, B2 en opnieuw Xp en Yp in de telwerken 1, 2, 5 en 7 gebracht, terwijl thans Y en X in resp. 3 en 6, en 8 komen. De uitvoering van het gehele programma wordt aan de machine opgedragen via een „schakelpaneel". Zo'n paneel bestaat uit twee stukken: een vast deel aan de machine, waaruit honderden pennen steken, die met relais in de machine zijn verbonden, en een los deel, dat afgenomen kan worden, waaruit net zoveel penkoppen steken als er pennen in het vaste deel zitten. De pennen van het losse deel zijn hol, men ziet ze aan de buitenzijde als contactgaatjes, waarin stoppen en van stekkers voorziene snoeren kunnen worden gestoken, zo ongeveer als men door de telefonistes bij een ouderwetse telefoon centrale zag doen. De koppen van het vaste en het losse deel passen precies tegen elkaar aan als met het losse stuk door een verende hefboom tegen het vaste drukt. Door de gaatjes onderling door stoppen en snoeren te verbinden ontstaan stroomkringen, die geslo ten worden als de aftastborstels door de gaatjes van een door de machine gevoerde ponskaart heen contact maken. Daardoor worden bepaalde relais aangetrokken en tengevolge daarvan verricht de machine een bepaalde handeling, bijv. een tel- of schrijfwerk in beweging brengen. Voor een bepaalde bewerking moet men be paalde verbindingen tot stand brengen. Is de bewerking ten einde dan kan men het losse schakelpaneel afnemen en door een ander vervangen, waarin verbindingen voor een geheel andere bewerking zijn aangebracht. Het eerste paneel kan men opbergen totdat dezelfde bewerking opnieuw moet worden uitgevoerd. Bij de I.B.M.-administratiedienst te Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, bewaart men hon derden voor gebruik gereed staande losse panelen voor geregeld terugkerende bewerkingen. Bij de I.B.M. te Den Haag werd mij meegedeeld dat de D n reeds een tamelijk ouderwetse, vrij langzame, machine is, die slechts tot eenvoudige bewerkingen in staat is. Zij is in de oorlog in Duits land ontwikkeld, maar wordt thans niet meer vervaardigd. Blijk baar is er in Oost-Duitsland nog emplooi voor. Punched Cards for the computation of an affine transformation in Eastern Germany.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 6