135 Litteratuuroverzicht Prof. Dr.-Ing. A. Berroth - Prof. Dr.-Ing. W. Hofmann. Kosmische Geodasie. 356 blz., 17x24 cm. G. Braun, Karlsruhe, i960. Prijs: DM 70. Tot voor kort ontbrak een samenvattende studie van enige om vang op het gebied van maanparallaxwaarnemingen met het oog op geodetische toepassingen. Afgezien van Lederstegers voor treffelijke maar korte beschouwing in deel V van Jordan-Eggert- Kneissls Handbuch der Vermessungskunde, beperkte de geode tische litteratuur zich in dit opzicht tot de oorspronkelijke publi- katies. Het onderwerp is intussen voor de geodesie zeker van belang, gezien het trans-oceanisch meetkundig verband dat op deze wijze mogelijk tot stand kan worden gebracht. De ervaringen met zonsverduisteringen en sterbedekkingen gaven geen aanleiding tot groot optimisme en kunstmanen schijnen de rol van de maan als meet object volledig te zullen overnemen. De met het oog op deze soort toepassingen van kunstmanen ver eiste waarnemingstechniek is evenwel nog niet voldoende ontwik keld en er is op dit punt nog geen ervaring ter beschikking. Wel schijnt Markowitz' methode, waarbij de maan wordt gefotogra feerd tegen een achtergrond van omringende sterren, een hogere nauwkeurigheid te zullen bieden dan de methoden van zons verduistering en sterbedekking, maar W. D. Lambert merkt op: In het bijzonder de theorie en de geodetische toepassingen van zonsverduisteringen en sterbedekkingen worden in Kosmische Geodasie uitvoerig behandeld. De beschrijving van de bij zons verduisteringen te gebruiken waarnemingsmethoden omvat bijna honderd bladzijden. Maar deze bladzijden vormen een zeer lezens waardig gedeelte van het boek. Wat betreft de methode van Markowitz moesten de schrijvers zich beperken tot een in hoofd zaak theoretische beschouwing. Een hoofdstuk over satellieten ontbreekt niet. Ook hier liggen de beschouwingen voornamelijk in het theoretische vlak. De snelle ontwikkeling maakt het bijna onvermijdelijk, dat de opvattingen op een enkel punt door nieuwere inzichten zijn achterhaald. Het boek richt zich in de eerste plaats tot geodeten en is ge ïllustreerd met een groot aantal aan de praktijk ontleende nume rieke voorbeelden. De uitgebreide bibliografie is voor belangstel lenden zeer waardevol. Enkele kleine onnauwkeurigheden kunnen nauwelijks afbreuk doen aan de interessante inhoud van deze uit gave, die door de uitgever op uitnemende wijze werd verzorgd. Ir. L. Aardoom .the superiority, real or presumed, of one method over another, should not lead us to confine ourselves to what may seem to be the best methodAll methods that have presumed accuracies at all com parable with one another should be employed and the results from one method checked against those from another.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 17