RECHT EN ADMINISTRATIE Dr. A. DE LEEUW, Problemen van Belgisch Ruilverkavelingsrecht i. Inleiding Ruilverkaveling is in België nog maar een recent instituut. Slechts op 25 juni 1956 immers werd een wet dienaangaande in het Parlement aangenomen, na een lange behandeling. Op 10 maart 1948 had de toenmalige Minister van Landbouw bij de Senaat een wetsontwerp ingediend, strekkende tot ruilver kaveling van landeigendommen. Met dit voorstel werd beoogd te voorzien in twee verschillende regelingen, namelijk ruilverkaveling bij overeenkomst en ruilverkaveling uit kracht van de wet. Het bleek echter bij de besprekingen, dat de tijd nog niet rijp was voor invoering van de laatstgenoemde vorm van ruilverkaveling in België. Dit leidde ertoe, dat tijdens de behandeling het ontwerp werd gesplitst, zodat de wet van n mei 1949 op de vrijwillige ruil verkaveling het eerst tot stand kwam. Door ontbinding van de Kamers in 1950 raakte het toen nog niet aangenomen tweede gedeelte, dat betrekking had op de ruil verkaveling uit kracht van de wet, geheel van de baan. Eerst op 24 november 1954 heeft de toen aan het bewind zijnde Minister van Landbouw een desbetreffend afzonderlijk wetsontwerp kunnen indienen. Het stemde in grote trekken overeen met het niet aan genomen gedeelte van het ontwerp-1948. Op 25 juni 1956 werd dan de „Wet op de ruilverkaveling uit kracht van de wet" zonder verzet in het Parlement aangenomen. De ruilverkaveling behoeft volgens deze wet niet beperkt te blijven tot het samenvoegen en herindelen van versnipperde gron den zij kan gepaard gaan met aanleg of verbetering van wegen en waterlopen, alsook met uitvoering van grondverbeteringswerken zoals drooglegging, bevloeiing, egalisatie en ontginning. De procedure vangt aan met een onderzoek naar het nut van de ruilverkaveling, dit ingevolge een aanvraag door drie eigenaars of gebruikers ingediend en op grond van een ministerieel besluit. Nadat het onderzoek is gesloten, beslist de Minister van Landbouw of er aanleiding toe bestaat de eigenaars, vruchtgebruikers en ge bruikers in algemene vergadering bijeen te roepen om over de al Doctor in de Bestuurswetenschappen, Landmeter-Schatter van Onroerende Goederen, Brussel Preadvies voor de Algemene vergadering van de Vereniging voor Agrarisch Recht, gehouden op 24 maart 1961 te Utrecht, 9 Belgisch Staatsblad, 9-10 juli 1956.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 18