138 noemde directeur-generaal is belast met de leiding; hij geeft uit voering aan de beslissingen van de Raad van Beheer waarvan hij secretaris is, en aan die van de algemene vergadering. Ook het dagelijks beheer is aan hem toevertrouwd. De controle op de Maat schappij wordt uitgeoefend door regeringscommissarissen, door re visoren en door een Comité voor het toezicht. De Ruilverkavelingswet heeft aan het oorspronkelijke doel der Nationale Maatschappij, nl. „het stichten en inrichten van kleine landeigendommen", een aanzienlijke uitbreiding gegeven. Uit de voorbereidende werkzaamheden van de wet blijkt dat de N.M.K.L. moet worden aangezien als de instelling belast met de uitvoering van de fase die aan de algemene vergadering voorafgaat. Wat betreft de eigenlijke uitvoering zijn in de wet verschillende bepalingen inzake de tussenkomst van de N.M.K.L. opgenomen: deze overheidsinstelling is het die de secretaris van elk Comité aan wijst, die aan elk Comité de nodige kredieten verstrekt voor de uitvoering van de werken en voor alle andere uitgaven voor de uitvoering van de ruilverkavelingsverrichtingen en die rekenplichtig is voor de uitgaven en ontvangsten waartoe het Comité heeft besloten; zij zal tevens in de ruilverkavelingsakte meermaals als schuldeiser voorkomen; zij is het ten slotte die, na de ontbinding van het Comité, in al zijn rechten en verplichtingen treedt en die instaat voor de vereffening van de rekeningen. De rol en de opdracht van de N.M.K.L. werden gepreciseerd in het Koninklijk besluit van 10 juli 1959 betreffende de ruilverkaveling uit kracht van de wet1). Voormeld besluit bepaalt onder meer dat de N.M.K.L. haar medewerking verleent aan de Ruilverkave lingscomités, dit o.a. met het oog op het opmaken van de in de artikelen 17, 22, 24 en 33 van de wet van 25 juni 1956 voorgeschre ven stukken, en dat zij tevens toezicht kan houden op de land meters, ontwerpers en aannemers die door de Comités zijn belast met de studie en de uitvoering van werken van topografie, van aanleg en verbetering van wegen en afwateringen alsook van grond- verbeteringswerken betreffende de ruilverkaveling. Anderzijds verleent de N.M.K.L. haar medewerking aan de Comités tot Aankoop van onroerende goederen voor rekening van de Staat, dit met het oog op het verlijden van de ruilverkavelings akten en het verstrekken van de aanduidingen aan de hypotheek bewaarders overeenkomstig artikel 46 van de wet van 25 juni 1956. Om deze aanvullende taak op zich te kunnen nemen, moest de Maatschappij haar statuten wijzigen. Daartoe is op 9 november 1956 in een buitengewone algemene vergadering een besluit ge nomen waarop de Koninklijke goedkeuring is verkregen2). Met het oog op een betere situering van dit preadvies volgt in b Belgisch Staatsblad, 20 juli 1959. 2) Koninklijk besluit van 19 december 1956.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 20