i5o worden de eigenaars, de vruchtgebruikers en de gebruikers die niet deel nemen aan de stemming geacht het voorstel goed te keuren". Daarenboven bepaalt de wet, dat ieder belanghebbende die ver hinderd zou zijn en niet wenst als afwezige vóórstemmer door te gaan, zich op de vergadering door een bijzonder gemachtigde kan laten vertegenwoordigen. Eenzelfde gemachtigde mag evenwel niet meer dan een tiende van de opgeroepen leden der algemene ver gadering vertegenwoordigen. Wat is nu de waarde van deze voorschriften? Terecht wordt in de Belgische wet een enkelvoudige meerder heid, als in de vigerende Nederlandse wet geldt, niet voldoende geacht om tot de uitvoering van een ruilverkaveling te kunnen overgaan. Vóór alles moet vermeden worden, dat aan de eerste ruilverkavelingen verweten zou kunnen worden, dat ze uitgevoerd werden niettegenstaande de meeste betrokkenen er tegen waren. Blijkt na enkele jaren, dat de idee ruilverkaveling" bij de Belgische landbouwbevolking is ingeburgerd, dan kan wellicht van het nu van kracht zijnde systeem worden afgezien. Dergelijke evolutie maakte ook de Nederlandse wetgeving door. Om dezelfde psychologische reden is het, dat wij het opleggen van de ruilverkaveling door de Koning (artikel 10, lid 4 in fine) niet gewenst achten x). De vraag moet nochtans worden gesteld of de eis tot rechts zekerheid zo ver kan gaan, dan een viervoudige meerderheid moet worden bekomen opdat een ruilverkaveling zou kunnen doorgaan; het antwoord is, neen. Wij stellen daarom voor, alleen een dubbele meerderheid te eisen; de vraag is dan: Welke? De meerderheid van de eigenaars en van de oppervlakte, geeft heel zeker geen voldoening meer. Te veel bestaat de vrees, dat de eigenaars-niet-gebruikers tegen de ruilverkaveling zullen stemmen omdat ze kosten medebrengt en omdat de voordelen ervan, alleen voor de pachters direct voelbaar zijn. Het eerste bezwaar kan ontzenuwd worden door in de wet voor te schrijven zoals dat ook gebeurt in artikel 30 dat de pacht prijzen na ruilverkaveling mogen gewijzigd worden. De opheffing van het tweede bezwaar vereist vooral, dat aan de eigenaais de voordelen diets worden gemaakt, die ruilverkaveling ook vooi hen medebrengtdit is evenwel een kwestie van voorlichting en tijd. De dubbele meerderheid die wij voorstaan is deze gevormd door de eigenaars en vruchtgebruikers enerzijds en door de gebruikers anderzijds, na stemming in elke groep. Aan de tussenkomst van de gebruikers bij de stemming is inderdaad niet meer te ontgaan. De moeilijkheden die zich voordoen bij de hergroepering van de eigendomspercelen alleen, zijn te groot opdat de gebruikers nu nog zouden kunnen worden uitgesloten. Dat de pacht na de ruilverka veling verhoogd kan worden brengt mee, dat de gebruikers daarin h Van deze mogelijkheid werd ten andere nog maar eenmaal gebruik ge- maakt, nl. voor de Ruilverkaveling Eeklo-Lembeke.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 32