een argument vinden om aanspraak te maken op medezeggings- s:hap in de algemene vergadering. Aan het toekennen van stemrecht aan de gebruikers is heel zeker het nadeel verbonden, dat aldus twee groepen eigenaars en ge bruikers dikwijls als gevolg van de ruilverkaveling, uitgesproken vijandig tegenover mekaar staan, dit met al de nadelen daaraan verbonden. De eis dat de stemmingen geheim moeten geschieden is daarom in de wet op te nemenaldus wordt ook het niet-denkbeel- dige gevaar van druk op de uitslag van de stemming, in de mate van het mogelijke verholpen. Men merke op, dat de geheimhouding in dit systeem kan vereist worden, omdat het niet meer nodig is de meerderheid op basis van de oppervlakte te berekenen. De nood zakelijkheid een geheime stemming te houden, zet ons ook aan tot het verwerpen van de dubbele meerderheid volgens de opper vlakte. Op een ander uitzicht van de vereiste meerderheid willen we terloops nog wijzen. Alhoewel plus minus 66% van het Belgisch landbouwareaal in pacht wordt geëxploiteerd, betekent dit niet dat de groep der gebruikers alleen gebruikers zal omvattensommige eigenaars, die reeds in hun groep stemden, zullen eveneens bij de gebruikers stemmen, omdat zij bijv. ook pachter zijnhun aantal is moeilijk te bepalen. Uit de Algemene Landbouwtelling van 1950 was op te maken, dat in België van 263629 bedrijven 18,9% in eigendom worden geëxploiteerd, 18,7% voor meer dan de helft in eigendom, 29,1 totaal in pacht, en 33,2 voor meer dan de helft in pacht. Resumerend zijn dus op 263 629 bedrijfshoofden 136 390, ca. 50%, eigenaar en pachter. Deze overlapping der stemgerechtigde groepen beïnvloedt ongetwijfeld de uitslag van de stemming; of dit de ruilverkaveling ten goede komt is nog moeilijk uit te maken. De algemene vergadering heeft een tweede doel, nl. het kiezen van de leden eigenaars en gebruikers die in het Comité zullen zetelen. Deze stemming is een stemming voor personen en dus geheim. Het Belgisch systeem brengt evenwel mede dat de belanghebbenden gedurende het gehele verloop van de vergadering meestal vele uren aanwezig moeten blijven. Het is duidelijk dat de organisatie van zo een algemene verga dering onmiddellijk verschillende vraagstukken doet rijzen. Waar zal zij plaats hebben? In een zaal! Ja, maar welke gemeente be schikt over lokalen groot genoeg om verschillende honderden per sonen toe te laten te vergaderen Voor sommige ruilverkavelingen werden reeds 1 700 belanghebbenden en meer opgeroepen. Zeker, allemaal komen ze niet, gelukkig, maar de ervaring leert dat de belangstelling groot is, speciaal in de Vlaamse gewesten. Het gehele verdere verloop van de algemene vergadering van de uiteenzetting van de voorzitter af, tot en met de stemming voor de leden van het Comité, vraagt dan ook organisatie en veel geduld. De geloofsbrieven van elke stemgerechtigde moeten worden onder- i5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 33