153 4- Bescherming van de resultaten van de ruilverkaveling Het uitvoeren van een ruilverkaveling is zeker kies en moeilijk. Zullen de vruchten van dat werk niet van korte duur zijn en zullen de moeizaam verworven voordelen niet teloor gaan, als gevolg van het bestaande erfrecht, de onbelemmerde handel in landbouw gronden en het opnieuw inwerken van de andere oorzaken van de bodemversnippering Sommige tegenstanders van de ruilverkaveling beantwoorden deze vraag bevestigend; ze verwijten aan de ruilverkaveling dat ze maar een lapmiddel is, daar ze de kwaal der bodemversnippering niet aan de wortel zelf zou aantasten. Zelfs onder de voorstanders van de ruilverkaveling wordt soms gevreesd dat men na korte tijd tot de vroegere perceelstoestand zal terugkeren en wordt de vraag gesteld: Hoe kan een uitgevoerde ruilverkaveling worden be schermd x). De Belgische wetgever heeft niet gemeend in de ruilverkavelings- wet bijzondere maatregelen te moeten nemen ter voorkoming van een nieuwe splitsing van kavels na ruilverkaveling. Wij menen terecht en wel om de volgende redenen 2) I. Een bescherming van de nieuwe kavelindeling is grotendeels onnodig. Uit de ervaring in de andere landen blijkt dat de door de ruil verkaveling verkregen resultaten zelden en dan zeer traag ongedaan Cf. Wetsvoorstel (Lindemans) tot aanvulling van de wet van 25 juni 1956 op de wettelijke ruilverkaveling van landeigendommen; Pari. Doe., Kamer der Volksvertegenwoordigers, 1958-1959, nr. 167. Dit voorstel voor: ziet de inlassing in de Ruilverkavelingswet van volgende voorzieningen- De percelen, voorkomend op de plannen en de tabellen van de ruil verkaveling kunnen gedurende een termijn van dertig jaren te rekenen vanaf de datum van de akte van ruilverkaveling, noch verdeeld, noch gedeeltelijk vervreemd, noch gedeeltelijk bezwaard met hypotheken of zakelijke lasten, noch gedeeltelijk in beslag genomen worden. Nochtans kan de vrederechter van het kanton waarin die percelen gelegen zijn, om dwingende redenen van sociale of familiale aard, af wijkingen toestaan, op verzoek van de meest gerede partij. Deze richt haar verzoek schriftelijk tot de Vrederechter, die alle nuttige inlichtingen inwint, de belanghebbende partijen alsook de rijkslandbouwkundige van de streek aanhoort. De Vrederechter verleent zijn bevelschrift onderaan het verzoekschrift. De uitgifte van het verzoek- en bevelschrift wordt gehecht aan de akte, die wordt verleden gebruik makend van de door de Vrederechter toegestane afwijking. De in het eerste lid bedoelde percelen kunnen gedurende dezelfde termijn niet gedeeltelijk onteigend worden tot algemeen nut, tenzij nadat het onteigenend bestuur daartoe een gunstig advies heeft ver kregen van de Minister van Landbouw. Alle rechtshandelingen en akten, verricht of verleden in strijd met voorgaande beschikkingen zijn van rechtswege nietig. De beschikkingen van dit artikel worden letterlijk overgeschreven in de akte van ruilverkaveling. Dit wetsvoorstel werd niet in overweging genomen. 2) Cf. A. de Leeuw: o.c., nrs. 654 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 35