ware dat een strak aangehouden kavelindeling die evolutie in de weg zou staan. 3. De kavelindeling is slechts één aspect van de ruil verkaveling Ruilverkaveling gaat gepaard met wegenwerken en cultuur technische werken. Die werken kunnen van doorslaggevende be tekenis zijn; zij ook zijn het, die grote kosten meebrengen, terwijl de ruilverkaveling als meetkundige verrichting niet zo duur uitvalt. Het ware spijtig te moeten vaststellen dat de belanghebbende eige naars en gebruikers, die in algemene vergadering bijeenkomen, de beoogde ruilverkaveling zouden afwijzen en meteen de zeer nuttige bijkomende werken, omwille van het verbod van een latere mogelijke verdeling van de nieuwe kavels. Vergeten wij ten slotte ook niet dat, indien binnen een bepaalde periode de bereikte kavelindeling toch enige schade zou hebben ondergaan ingevolge verdeling van nalatenschappen of verko pingen, dat deze dan gemakkelijk zou kunnen hersteld worden, daar het net van wegen en waterlopen reeds bestaat; daarenboven zou de ruilverkaveling toch niet nutteloos zijn geschied, want zij be zorgde gedurende al die tijd meerwaarde aan de gronden die werden verbeterd en ontsloten. In de landen waar dienaangaande maatregelen werden getioffen, gebeurde dit in het kader van een meer algemene wetgeving inzake vervreemding van landbouwgronden en pachtbescherming. Over het resultaat van die voorzieningen is men er ten andere niet zo enthou siast1). Dit is o.a. het geval in Frankrijk waar het desbetreffend artikel 35 van de Code rural niet wordt toegepast. Verder dient te worden vermeld, dat bedoelde maatregelen slechts werden genomen wanneer inzake ruilverkaveling reeds jaren ondervinding was opgedaan en nadat de bevolking er mee was ver trouwd geraakt. Resumerend kunnen wij zeggen dat het invoeren van een be lemmering van eventuele versnippering na ruilverkaveling in België voorbarig is, dat zij psychologisch een ramp zou betekenen voor de verdere ontwikkeling van de ruilverkaveling en dat men om een denkbeeldig gevaar (nieuwe versnippering) te keren, een ander, veel ernstiger gevaar (remming van de aanpassing van de kavel indeling aan de landbouwtechnische behoeften) zou doen ontstaan. 5. Conclusies Uit wat voorafgaat, menen wij te mogen besluiten dat, voor zover al van ervaring mag worden gesproken, de Belgische Ruil- verkavelingswet als experimentele wet voldoening schenkt. Wat nu meer speciaal de drie vraagstukken betreft die hier werden behandeld, willen wij preciseren: 155 Cf. J. M. Polak: Problemen van Nederlands Ruilverkavelingsrecht .Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde", februari 1961, blz. 22.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 37