CARTOGRAFIE Ir. J. A. C. E. VAN ROERMUND, Een nieuwe methode van kaartvervaardiging bij de Topografische dienst in Nederland Het is mij een genoegen deze voordracht voor U te mogen houden en tevens deze week in een kring van vakgenoten te mogen verblij ven, die reeds ervaring hebben opgedaan met de naoorlogse nieuwe materialen en de daaruit voortvloeiende kaarteringsmethoden. Al is deze cursus in hoofdzaak gericht op de kaartering waarbij glas als basismateriaal wordt gebruikt, mijn voordracht zal daaren tegen speciaal handelen over de kaartering waarbij polyesterfoliën worden toegepast. Enerzijds hoop ik deze week meer inzicht te krijgen in de door U gevolgde werkwijze, anderzijds hoop ik U een goede indruk te geven over onze kaarteringswij ze met alle vóór- en nadelen daaraan verbonden. Ik ben de Heren Organisatoren dankbaar voor de tijd, die zij in het cursusschema, zowel vandaag als morgen, beschikbaar hebben gesteld voor discussie over dit onderwerp. Ik krijg daarmee de kans mijn voordracht op die punten aan te vullen, waar ik niet duidelijk was en tevens verneem ik uit deze discussie of mijn denkwijze over deze materie op een of ander punt moet worden gecorrigeerd. Ik zou deze voordracht in de volgende hoofdstukken willen indelen 1. In het eerste hoofdstuk wil ik U een summier overzicht geven van de methode die tot voor kort bij de Topografische dienst werd toegepast, ten einde in hoofdstuk 5 de mogelijkheid te hebben een vergelijking te treffen tussen de oude en nieuwe methode. In het bijzonder mag ik Uw aandacht vragen voor de nauwkeurigheid van de kaart, de kwaliteit van het kaartbeeld, de snelheid van werken en de methode als zodanig met de daaraan verbonden voor- en nadelen. 2. In een tweede hoofdstuk wil ik met U het onderzoek bespre ken, dat verricht werd voordat tot een nieuwe methode werd overgegaan en daarbij betrekken het onderzoek omtrent de maat vastheid der materialen, de mogelijkheid van het bewerken en het uitvoeren van correcties op deze materialen. 3. In hoofdstuk 3 wordt een overzicht gegeven van de proeven, die volledig afgestemd zijn op het werk bij de Topografische dienst. Zij werden genomen onder de normale omstandigheden bij de ver schillende afdelingen van het bedrijf. Deze praktische proeven hoofd van de Opnemingsdienst van de Topografische dienst, Delft: Vertaling van de voordracht gehouden tijdens de „Zweiter Internationaler Hochschulkurs für Kartographie" te Bern i960, aangevuld met de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 39