zocht, er een soort receptenboekje is op te stellen omtrent de vormveranderingen die te verwachten zijn. Zoals uit het voorgaande blijkt, zijn er dus materialen die een een weinig vergroot en andere die een iets verkleind kaartbeeld geven. Dit is nu juist het grote voordeel; achtereenvolgens moet men wisse len van materiaal, opdat aan het slot van het kaarteringsproces toch de juiste maat behouden blijft. Werkschema Aldus is het mogelijk een schema op te stellen 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hieruit blijkt dat de gravures praktisch gelijk (0,02 mm) zijn aan de peelcoatfoliën. Dat wil dus zeggen, dat de kleuren van de kaart precies op het lijnwerk zullen passen. Bovenstaand schema is zoals begrijpelijk niet volledig, immers voor iedere kleur moeten nog fotografische combinaties al of niet met raster worden gemaakt. Om enkele voorbeelden te noemen: de gravure „zwart lijnwerk" moet worden gecombineerd met het schrift (zwart), met de legenda (zwart) en met het ruitennet, dat eveneens apart wordt gegraveerd. Zo ook moet voor de combinatie blauw samengevoegd worden: de gravure blauw, het zeeblauw, het landblauw, en het blauw van de legenda. Ook bij deze combinaties moet nauwkeurig acht worden geslagen op het soort materiaal dat hiervoor wordt gebruikt. Deze combi naties immers worden gebruikt voor de zinkplaten en deze zinken moeten onderling eveneens zeer nauwkeurig passen. Momenteel worden proeven genomen met aluminiumdrukplaten. Het kaartbeeld dat hiermede wordt gedrukt is veel fraaier dan aat van zink. Bovendien heeft de aluminiumplaat tijdens het drukken minder vocht nodig dan de zinkplaat, waardoor de rek en krimp van het papier geringer is. Daartegenover heeft aluminium het na deel dat het niet gerekt kan worden, in tegenstelling tot zink. De moderne kaarteringsmethode levert, zoals ik zojuist besproken 172 HOOFDSTUK 4 Vorm T otale verandering vorm per fase verandering Grav. op Grav. op Grav. op Op maat Op maat Stab. Y466 Stab. Y 466 Stab. Y 466 (coördinato- (coördinato- zwart blauw rood graaf) graaf) lijnwerk lijnwerk lijnwerk gecombineerd dia op Stab. 571T ir11 0,15 mm 0,15 mm (zie d) Peelcoat Peelcoat Peelcoat Peelcoat 0,17 mm 0,02 mm (zie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 54