174 volgens met dit instrument alle getrianguleerde punten, de snij punten van het ruitennet en geografische gegevens, gegraveerd. Voor dit doel heeft de firma Haag-Streit volgens ontwerp van de Topografische dienst een coördinatograaf geconstrueerd die een perspex tafelblad en onderbelichting heeft en tevens een aanzuig- inrichting, zodat de folie volledig vlak en vast kan worden aange zogen. Bovendien is dit apparaat geheel afgestemd op het graveren, dus voorzien van saphirnaalden en „Nullenzirkel". De onderbe lichting is van groot belang, omdat daarmee goed kan worden ge controleerd of de gegraveerde cirkeltjes en lijnen voldoende open zijn. Te diep graveren, waardoor de onderlaag wordt beschadigd, is fnuikend, omdat dan later bij het maken van een fotografisch diapositief de lijnen niet vol zwart verschijnen. Ook al heeft het Stabilene-Scribecoat Y466 geen halftoon diazo- laag, het is toch zeer goed bruikbaar om het halftoon fotobeeld af te beelden. Als het werk aan de coördinatograaf is voltooid, kan worden begonnen met het graveren van de basiskaart. Dit geschiedt met zelf geslepen stalen naalden. De lijndikte is 0,15 mm. De wegen worden zonder vertekening gegraveerd, zodat hiervoor geen dubbele naalden kunnen worden gebruikt. Alleen voor de spoorwegen, enkel- en dubbelspoor worden twee soorten dubbele naalden gebruikt. De gegevens die niet in de luchtfoto's zijn terug te vinden, heeft de topograaf in het terrein bezien en worden tegelijk in de gravure verwerkt. Daarna voert hij een volledige controle van de gegra veerde basiskaartering uit. Het overige werk van de topograaf laat ik verder buiten beschouwing, omdat het niet speciaal bij dit onderwerp behoort. Van deze gravure wordt eerst een fotografische vergroting ge maakt ten behoeve van de kaart op schaal 110 000. Deze kaart verschijnt slechts in één kleur, zodat met de gravure het kaart beeld gereed is. Bij de oude methode moest van de potloodtekening nog eerst een inkttekening voor deze kaart worden gemaakt. Van twee van deze gravures wordt vervolgens een verkleind diapositief op schaal 125 000 op Cronar gemaakt. Dit diapositief, genoemd het algemeen diapositief, zal hierna nog enkele keren ter sprake komen. Dit diapositief wordt vervolgens fotografisch vastgelegd op Stabilene-Scribecoat Y466. Dit kaartbeeld dient als gids voor de gravure. Deze gids is in zwart, dus zeer duidelijk zichtbaar en scherp van lijn. Bij de oude methode was de gids een verkleining van het potloodtekenstuk, gekopieerd op astralon. Om twee redenen al was deze gids inferieur aan de nieuwe. Zij was nl. afkomstig van een tekening in potlood en was bovendien een kopie op astralon, dus grover van lijn. Doch tevens moest de oude gids in blauw wor den gemaakt, dus minder duidelijk dan in zwart, zoals nu. Blauw was op astralon nodig, omdat het beeld niet „meegekopieerd"

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 56