179 a. De nauwkeurigheid Deze is bij de nieuwe methode sterk verbeterd. Allereerst is de opzet van de basiskaart veel verbeterd. Bovendien is de gids op de graveerfolie veel scherper dan voorheen, wat de nauwkeurigheid zeer ten goede komt en waardoor tevens een betere controle op de nauwkeurigheid van het graveren kan worden uitgevoerd. Ook het uitzetten van de getrianguleerde punten, het kader en de geografische snijpunten is verbeterd. Geen mensenhand komt hier meer aan te pas, in tegenstelling tot de handelwijze volgens de oude methode. b. De kwaliteit van het kaartbeeld Door toepassen van fotografische i.p.v. chemigrafische me thoden blijft de lijn volkomen gaaf. Het uiteindelijke kaartbeeld gaat hierdoor in kwaliteit sterk vooruit. Door de veel grotere maat vastheid van het materiaal passen de verschillende onderdelen zeer goed op elkaar, wat de kaart zeer ten goede komt. Bovendien is door toepassing van de gravure de lijndikte, evenals de breedte van wegen, voor alle bladen constant. Met het strippen van de vlaktinten worden precies de vlakjes tussen hun contouren weggenomen. Bij de oude methode werd ieder perceeltje geïnkt, hetgeen accuraat doch ook minder accuraat kon geschieden. Ook het invoeren van de aluminiumdrukplaat, hetgeen bij de nieuwe methode mogelijk wordt, zal de kwaliteit van het kaart beeld verhogen. c. De snelheid van werken De mooie gravure van de basiskaart levert na vergroting direct de kaart i10 ooo op en tevens wordt een fraaie gids voor de gra vure op schaal i25 oóo verkregen. Des te duidelijker deze gids is, zoveel te minder vraagpunten blijven er over voor de graveur, en zoveel te sneller verloopt het werk. De gravure op zichzelf genomen, dus zowel voor de basiskaart als voor de overige kaarten, levert minstens 30% tijdwinst op. Over de tijdwinst van het „strippen" zijn nog geen exacte gegevens bekend. Het is echter zonder meer duidelijk, dat deze wijze van werken sneller verloopt dan het inkten van de perceeltjes volgens de oude methode. In het algemeen duurt een fotografische bewerking korter dan een chemigrafische bewerking. Zoals uit het voorgaande is gebleken, is bijna alles wat voorheen kopie was, fotografie geworden, waar door de lithografische correctie sterk verminderd is. Ook de opleidingstijd voor graveren en „strippen" is korter dan voor het tekenen op astralon.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 61