d. De methode als zodanig Deze kenmerkt zich door haar negatief karakter. Iedere fase van het kaarteringsproces levert een negatief beeld op. Pas bij de combinatie worden deze omgezet in diapositieven om vastgelegd te worden op een zink- of aluminiumplaat. Nagenoeg alle hande lingen liggen in het fotografische vlak met alle voordelen daaraan verbonden, zoals gaaf lijnwerk en korte arbeidstijden. Zogenaamde tussenschakels van recht naar spiegelbeeld e.d. zijn door het dunne fotografische materiaal niet meer nodig. Zowel het strippen als het graveren hebben bewezen grote verbeteringen te zijn zowel in kwaliteit als in arbeidstijd. De grote maatvastheid der materialen heeft veel zorgen weggenomen. De methode in het algemeen is gaaf te noemen. Zij gaat zonder veel omhaal op het einddoel af en vraagt weinig lithografische correctie. Door de scherpe en ragfijne graveerlijn kan de kaart op haar eigen schaal worden gegraveerd, waardoor fotografische ver kleiningen, tevens combinaties van twee helften van de kaart, niet meer nodig zijn. Bovendien is het materiaal niet elektrostatisch geladen, zoals astralon e.d. Het gevolg hiervan is dat stofdeeltjes niet aangetrok ken worden, waardoor de lithografische zuivering veel geringer is dan bij astralon. Dit lijkt een tamelijk onbelangrijke kwestie. Dat het echter belangrijker is dan men zo oppervlakkig denkt, kan met het volgende worden gedemonstreerd. In het gebouw van de Topografische dienst was door de grote hoeveelheid astralon de statische lading zo groot, dat op deskundig advies een speciale bliksembeveiliging moest worden aangebracht. Het is begrijpelijk dat voor een grote dienst de omschakeling van oude naar nieuwe methode ook grote consequenties met zich mee brengt. Allereerst op het technische vlak. Alle tekentafels moeten worden omgebouwd tot lichttafels, honderden graveernaalden moeten worden geslepen, een even groot aantal mallen voor signa turen moet worden gestansd, pistolets moeten worden gemaakt en een ponsapparaat geconstrueerd. Ook op het organisatorische vlak heeft de omschakeling consequenties. Allereerst kan het aantal tekenaars worden verminderd, wat economisch bezien wel gunstig doch praktisch niet gemakkelijk uitvoerbaar is. De Topografische dienst heeft deze puzzel al gedeeltelijk opgelost door dankbaar gebruik te maken van het normaal sterke verloop onder de vrouwe lijke tekenaars, waardoor een verschuiving kan optreden en het totaal aantal tekenaars betrekkelijk snel kan worden verminderd. Bovendien moet het aantal personeelsleden van de afdeling Foto grafie worden uitgebreid en dat van de afdeling Kopie worden verminderd. Dat met deze methode een eindfase in de kaartering is be reikt, zal wel niemand aannemen. De moderne techniek wijzigt snel, zelfs zo snel, dat men moet toezien niet achter te geraken. i8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 62