VERSCHILLENDE ONDERWERPEN J. THIERRY, Nederlandse standaardmeters In oktober i960 is op een internationale conferentie besloten de definitie van de meter, dus van de basis van het metrieke stelsel, te wijzigen. Hoewel hiermede de lengte van de meter zelf niet is ver anderd is het feit, dat men het metrieke stelsel een aan de natuur ontleende basis heeft gegeven, toch wel van groot belang. Ook op het terrein van de nationale metrologie heeft een verande ring plaats gehad, want de Nederlandse standaardmeter is kort ge leden van een nieuwe tracering voorzien. Deze beide feiten hebben geleid tot het geven van een korte samenvatting over de geschiedenis der Nederlandse standaard meters. Inleiding Het metrieke stelsel van maten en gewichten is geboren tijdens de Franse Revolutie. Aan de wieg ervan stond een door de Académie des Sciences benoemde commissie, benevens Talleyrand, presi dent van de Nationale Vergadering, die men als peetvader zou kunnen kwalificeren. Men wilde een eind maken aan de chaos, die op het terrein der maten en gewichten bestond, en er werd besloten om de nieuwe lengtemaat, die door de gehele wereld zou kunnen worden aanvaard, aan de natuur te ontlenen. De aarde zelf werd als referentielichaam gekozen en men bepaalde dat de nieuwe lengtemaat, die de naam „mètre" kreeg, gelijk zou zijn aan het tienmiljoenste deel van het kwadrant van de meridiaan van Parijs, gemeten tussen noordpool en evenaar. Er waren dus graadmetingen nodig. De resultaten daarvan wer den neergelegd in de zgn. „mètre des archives", een eindmaat van platina in de vorm van een staaf met rechthoekige dwarsdoorsnede (25 X4 mm). Deze archiefmeter is als de eerste stoffelijke standaard te beschouwen, want reeds spoedig bleek, dat de aarde niet het ge schikte lichaam was om er een goed gedefinieerde lengtemaat aan te ontlenen. Internationale kritiek op vorm en samenstelling van de „mètre des archives" heeft uiteindelijk geleid tot het in gebruik nemen van andere stoffelijke standaarden, namelijk de X-meters. Het waren staven, waarvan de dwarsdoorsnede de vorm van een X had en die waren vervaardigd uit een alliage van 90% platina en 10% iridium. Over de gehele lengte van de staaf was de neutrale vezel „open gelegd" en daarop was d'or middel van een bepaald tracé bij Ijker bij de Hoofddirectie van het IJkwezen, 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 64