i83 elk der einden de meter vastgelegd, uiteraard onder bepaalde voor waarden t.a.v. temperatuur, ondersteuning e.d. In het Bureau International des Poids et Mesures te Sèvres (BIPM) (bij Parijs) wordt de X-meter bewaard, die de internationale meter „bevat". De landen, die de meterconventie van 1875 hebben ondertekend, zijn in het bezit van kopieën van de X-meter. Sinds kort echter is de meter niet meer gedefinieerd door streep- afstanden, doch door middel van golflengten. In oktober i960 vergaderde in Parijs de nde Conférence Générale des Poids et Mesures. Tijdens deze conferentie, waaraan voor ons land werd deelgenomen door de hoogleraren Prof. dr. J. de Boer en Prof. dr. G. W. Rathenau, werd de volgende meterdefinitie gesanctioneerd: onder de meter wordt verstaan de lengte gelijk aan 1 650 763,73 golflengten in vacuo van de straling overeenkomend met de over gang tussen de toestanden 2p10 en 5ds van het atoom krypton 86. Het aanvaarden van deze nieuwe definitie is metrologisch van zeer groot belang. Opnieuw is men via stoffelijke standaarden tot de natuur teruggekeerd. De nieuwe definitie waarborgt een nauw keurigheid, die men in deze eeuw van ruimtevaart nodig heeft. De definitie d.m.v. streepafstanden maakt een nauwkeurigheid van 1.10-8 mogelijk, indien men althans met foto-elektrische meet- microscopen werkt, doch de nieuwe definitie maakt het theoretisch mogelijk een nauwkeurigheid van 1.10-9 te bereiken, dus 1 nm per meter. Een ander belangrijk aspect is uiteraard, dat elk laboratorium, dat in staat is de genoemde straling op te wekken, als een bewaar plaats van de standaardmeter kan worden beschouwd. Men kan stellen, dat het BIPM niet meer als „de" bewaarplaats van de stan daard geldt. Zo ziet de platina-iridium standaardmeter met X-profiel er in werkelijkheid uit. Totale hoogte en totale breedte ieder 20 mm.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 65