Dat de tracering met grote nauwkeurigheid is aangebracht blijkt uit de volgende cijfers. A B 1 m 0,99 p.m (bij 20 °C) A B' 1 m -f 1,03 pm (bij 0 °C) De grootste verdeelfout die bij een centimeterstreep is gevonden bedraagt 0,54 fxm. Hoewel voor industriële toepassingen meestal met zeer nauw keurige eindmaten wordt gewerkt, waarvan de verificatie met be hulp van interferometrische methoden plaats vindt, moet het be schikbaar zijn van een goed uitgevoerde en goed gedefinieerde streepmaat van belang geacht worden. Dat de X 19 C ook in het tijdperk waarin de meter door middel van golflengten is gedefini eerd een rol zal blijven spelen is wel zeker. Juist door het aanbrengen van de mm-verdeling kan hij voor allerlei doeleinden worden ge bezigd. Zo zal hij o.a. worden gebruikt om de standaardmeter van de dienst van het IJkwezen een roestvrij-stalen streepmaat met H-vormige doorsnede te verifiëren. Statistische dag 1961 De Statistische dag, evenals vorig jaar in het Kurhaus te Scheveningen gehouden, mocht zich ook nu weer in een grote belangstelling verheugen; ondanks de vele, wijd uiteenlopende toepassingsgebieden van de statistiek vormt toch deze wetenschap een band die alle werkers op dit terrein verbindt, wat op deze dag weer bleek. Ook van geodetische zijde was er belangstelling voor dit congres; alleen zou men uit de kwantiteit kunnen concluderen dat die belangstelling niet erg groot is. Deze conclusie zou er echter juist één zijn waartegen de statistiek in het algemeen en deze Statistische dag in het bijzonder, waarschuwt. Bovengenoemde conclusie namelijk, die met vele soortgelijke zou zijn aan te vullen is gebaseerd op één geval, één waarneming. Iedereen kan bij zichzelf de neiging terugvinden te veel gewicht toe te kennen aan geïsoleerde per soonlijke ervaringen, aan één of enkele gevallen. Deze primitieve deductiemethode zou men kunnen noemen: van geval tot wet, en het is soms bijzonder moeilijk, ook voor statistici, wat dit betreft, de juiste weg te blijven bewandelen. Aan de statistiek valt de taak ten deel deze te simplistische opvatting te bestrijden, en er een juistere voor in de plaats te stellen. Ook dan hebben de conclusies geen absoluut karakter; men is zich echter hiervan bewust en tracht de onzekerheid zoveel mogelijk in een getal uit te drukken. Het thema van deze Statistische dag „Van geval tot getal" kan 187 Dutch Prototype Meters. Overgenomen uit „Normalisatie", jaargang 37 nr. 2, maart 1961.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 69