Rapport over de Assemblée Générale van de Union Géodésique et Géophysique Internationale (U.G.G.I.) De navolgende verslagen worden met toestemming van het Bestuur van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen en van de schrijvers overgenomen uit „Rapporten", Deel XIII, nr. i (1961). Verslag door Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz. Als hoofd van de Nederlandse Delegatie had schrijver dezes drie vergaderingen van de Conseil van de Unie mede te maken, op maandagmiddag 25 juli, op woensdagmiddag 3 augustus en op vrijdagavond 5 augustus. Als hoofdpunten der beraadslagingen wil hij noemen: Het verslag over de Unie door de Secretaris-Generaal der Unie Gen. Laclavere, waaruit o.a. bleek, dat de financiële toe stand van de Unie verre van rooskleurig was en dat een verhoging van de contributie der aangesloten landen noodzakelijk was. Het aantal aangesloten landen was weliswaar aanzienlijk toegenomen doch dat deed aan de kritieke toestand niet af. Ten tweede de discussie over deze contributieverhoging, die erop uitliep, dat de eenheid van contributie met 50% verhoogd werd en aldus op 150 pond sterling gesteld werd. Er mag aan herinnerd worden, dat Nederland drie eenheden betaalt. Ten derde de moeilijkheid van toelating officieel van Oost-Duitsland, dat hierom gevraagd had, terwijl West-Duitsland wèl in zijn delegatie Oostduitse afgevaardigden wilde opnemen, doch bezwaar had tegen een officiële toelating als aparte staat. Een voorlopige oplossing werd aangenomen, waarbij wel twee delegaties werden toegelaten, doch ieder een halve stem zou uitbrengen, terwijl de wens werd uitgesproken, dat voor het volgende congres door beide delegaties een definitieve oplossing zal worden voorbereid. Communistisch China, dat eveneens om toelating had verzocht, werd voorgesteld voor toelating, mits het vóórdien verklaarde aan Nationalistisch China geen moeilijk heden in de weg te zullen leggen. Ten slotte werd, nadat een uitnodiging voor het volgende congres der U G.G.I. van West-Duitsland werd ingetrokken, besloten voor te stellen dit congres in de Verenigde Staten van Noord-Amerika te houden, welk land eveneens een invitatie had ingediend. De conclusies waartoe de Conseil was gekomen, werden door de laatste algemene congresvergadering op zaterdag 6 augustus zonder discussie alle bekrachtigd. gehouden 25 juli 6 augustus 1960 te Helsinki

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 13